Olavi Kares : Kysymysmerkki ja ajatusviiva

Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KYSY-0A43DA
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Olavi Kareksen "Kysymysmerkki ja ajatusviiva" pohtii yksilön ajattelua ja hengellistä kuuntelua nykyaikaisen tiedonvälityksen paineessa. Teos kannustaa pysähtymään ja kuuntelemaan sisintä, vastauksia etsiessä.

Kysymyksiä on paljon, vastaukset ovat kuin helmiä simpukankuoressa. Ihmisen tunnus on päättymätön ajatusviiva.

Nykyisenä massatiedotuksen ja massa-ajattelun aikana ihminen on vaarassa tulla vieraaksi omalle itselleen. Sen tähden voi joskus tuntea tarvetta harjoittaa jonkinlaista yhden miehen keskustelua. Sitä tämä kirja lienee melkoiselta osalta sitäkin huolimatta, että sen sivuilla on yritetty kuunnella hyvin erilaisten ihmisten ajatuksia aikamme esille tuomista ongelmista ja asioista.

Kun me 1970-luvun ihmiset joudumme jatkuvasti kuulemaan mitä vaihtelevimpia mielipiteitä, väitteitä, teesejä, ajatuksia ja vantaajatuksia, ei ole ihmeteltävää, jos joku valvova kristitty pelkää joutuvansa samalle kohdalle kuin nuori Joosua, josta Pyhä kirja kertoo, ettei hän tuntenut Herransa ääntä. Sitä meidän olisi yritettävä kuunnella olipa ajan kohina ja häly kuinka kovaa tahansa.

Olavi Kares

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäOlavi Kares
Teoksen nimiKysymysmerkki ja ajatusviiva
SKUP-KYSY-0A43DA
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja