Olavi Louheranta : Kai Donner

19,30 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAI--950B6B
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kai Donnerin tutkimusmatkojen ja tieteellisen uran vaiheet avaavat ikkunan suomalaisen etnografian, kielitieteen ja antropologian historiaan. Uusi elämäkerta kokoaa Donnerin työn merkityksen kansallisessa ja kansainvälisessä tiedemaailmassa.

Kenelle: Elämäkertojen ja tieteen historian ystäville

Kai (Karl) Reinhold Donner (1888-1935) oli uralilaisen kielitieteen dosentti, antropologi ja tutkimusmatkailija. Hän teki vuosina 1911-1913 ja 1914 kaksi kenttätyömatkaa Siperiaan samojedien keskuuteen. Matkoillaan Donner tuotti runsaasti kenttäpäiväkirjoja, kirjeitä ja etnografisia kuvauksia sekä merkittävän valokuvakokoelman. Siperiasta palattuaan Donner osallistui jääkäriliikkeeseen, sisällissotaan sekä 1920- ja 1930-luvuilla oikeistoradikalismiin.

Kirja kokoaa yhteen Donnerin tieteellisen elämäntyön ja tarjoaa uutta tietoa antropologian historian alkuvaiheista, erityisesti kenttätyönmetodiikan kehityksestä. Se tuo esille myös Donnerin yhteydet arktisten alueiden tutkimukseen ja napatutkijoihin sekä hänen merkityksensä Suur-Suomi-ideologian ilmauksille.

Laaja-alaisuutensa vuoksi Donner jäi suomalaisessa kieli- ja kulttuuritutkimuksen kentässä marginaaliin. Hänen tutkimuksillaan on ollut annettavaa niin uskontotieteelle, suomalais-ugrilaiselle kielitieteelle kuin antropologialle. Hän oli kenttätyön pioneeri sekä kansallisesti että kansainvälisesti.

FT, TM Olavi Louheranta on väitellyt Kai Donnerin etnografisesta tuotannosta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja