Olavi Paavolainen : Kolmannen valtakunnan vieraana ja Juhlien jälkeen : esseitä kansallissosialismista

82,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KOLM-0F3CEB
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Olavi Paavolaisen teos tarjoaa ainutlaatuisen aikalaiskatsauksen kansallissosialistisen Saksan syntyyn ja merkitykseen Euroopan historiassa. Kirja yhdistää reportaasin ja esseen muodossa silminnäkijän havainnot ja laajempia pohdintoja kansallissosialismin vaikutuksista.

Olavi Paavolainen oli 33-vuotias osallistuessaan silminnäkijänä kansallissosialistisiin voitonjuhliin. Kolmannen valtakunnan vieraana, hänen kuvauksensa nousevasta Saksasta, oli vuoden 1936 kirjallinen tapaus. Sen myötä myös uusi kirjallisuudenlaji, reportaasi, tuli Suomeen, ja uutisnnet heräsivät: "Luullakseni Hitlerin Saksa on meille vasta vähän matkakirjan jälkeen todella aktuaalinen, levottomuutta herättävä tosiasia", kirjoitti Lauri Viljanen Helsingin Sanomissa 13.12.1936.

Paavolainen ei tiennyt sitä, minkä me tiedämme. Nyt kun toisen maailmansodan jälkeinenkin aika on päättynyt ja Saksan asema eurooppalaisena valtiona on jälleen kerran saanut uusia sävyjä, on aika katsoa, mitä kansallissosialismi oikeastaan oli. Oliko se sittenkin osa Euroopan yhteistä historiaa, jossa Suomi ja suomalaisetkin olivat jo ant mukana?

Tämä yhteisnide sisältää Kolmannen valtakunnan vieraana -teoksen kuvitettun näköispainoksen vuodelta 1936 sekä puheenvuoroja, joissa kaksi- ja kolmikymmenlukujen Saksa sijoitetaan yleiseurooppalaisään ja kulttuuriseen yhteyteen. Tarkasteluissa kaksi aikaa ja kaksi maailmaa kohtaavat: Paavolaisen välitön kokemus liittyy 90-luvun kaukaa katsovaan, kaiken nähneeseen, uudella tavalla kyseyevään perspektiiviin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäOlavi Paavolainen
Muut tekijätPaula Koskimäki
Teoksen nimiKolmannen valtakunnan vieraana ja Juhlien jälkeen : esseitä kansallissosialismista
SKUP-KOLM-0F3CEB
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja