Olli Kleemola : Valokuva sodassa : Neuvostosotilaat, neuvostoväestö ja neuvostomaa suomalaisissa ja saksalaisissa sotavalokuvissa 1941-1945

23,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VALO-5F1A01
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Olli Kleemolan teos tarjoaa uudenlaisia näkökulmia sotavalokuvien käyttöön historiantutkimuksen lähteenä, tutkien suomalaisten ja saksalaisten kuvaajien tallentamia näkymiä Neuvostoliitosta vuosina 1941–1945. Samalla se avaa, miten valokuvat muokkasivat mielikuvia ja toimivat propagandan välineinä sodan aikana.

Sekä kansallissosialistinen Saksa että Suomi kävivät vuodesta 1941 alkaen sotaa Neuvostoliittoa vastaan. Sotilaat tallensivat sotaretkensä aikana kokemaansa ja näkemäänsä valokuviin, joiden aiheiksi päätyivät eksoottiseksi mielletyn Neuvostoliiton eri alueiden näkymät, paikalliset ihmiset, elinolot ja neuvosto- liittolaiset sotavangit. Valokuva toimi myös aseena: Neuvosto- liittoa esittelevillä erityisillä propagandakuvilla muokattiin asen- teita sodankäynnille edullisiksi.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäOlli Kleemola
Teoksen nimiValokuva sodassa : Neuvostosotilaat, neuvostoväestö ja neuvostomaa suomalaisissa ja saksalaisissa sotavalokuvissa 1941-1945
SKUP-VALO-5F1A01
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja