Olli : Pilkillä pilkkaillen
Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PILK-F54B50

Ollin pilke silmäkulmassa kirjoitetut pakinat hurmaavat ajatusten terävyydellä ja omaperäisellä ilmaisulla, joissa tyyli säilyy tuoreena vuosikymmentenkin yli.
»Ollin pakinoiden kulumattomuus on tietenkin ihme. Mutta hänen tyylinsä salaisuutta voi hieman luonnehtia toteamalla, että samalla kun hänen liikkumisalueensa on laajentunut ajan perspektiivien mukaan ja hänen sanontansa saanut alati lisäpiirteitä, on itse liikkumis- ja näkemis- ja käsittelytapa pysynyt tiukasti kurinalaisena — siitä sen alati uutta luova dynaamisuus. Ollin tyyli on niin latautuneen tiukkaa, mahdollisuuksia kätkevää, että se ei ole päässyt latistumaan rutiiniksi.
Pakina on jossain määrin aforismin kaltainen: perimmältään erittäin vaikea ilmaisumuoto. Parhaimmillaan se on taidetta.» (Pekka Mattila Valvojassa)
Pakina on jossain määrin aforismin kaltainen: perimmältään erittäin vaikea ilmaisumuoto. Parhaimmillaan se on taidetta.» (Pekka Mattila Valvojassa)
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Olli |
| Muut tekijät | Erkki Koponen |
| Teoksen nimi | Pilkillä pilkkaillen |
| SKU | P-PILK-F54B50 |
| Avainsanat | pakinat |
