Olli Sarpo : Vajantoja : sepitteellisiä luonnoksia ihmisistä telineillään
Vajanto on kielioppimme sijamuoto, puhekielessä niukasti tai ei lainkaan käytetty. Vajanto ilmaisee jonkin puuttumista. Olli Sarpon trilogian kuopus piirtelee vapaalla kädellä väkeviä kuvia ihmisten ja olentojen puutteenalaisesta elämästä.
Kielettä tai kieliopitta ei olisi Vajantoja - lohdullista kirjaa riemastuttavista puutteista.
Vailla puutteita elämästä puuttuisi se kirpeys, joka pitää meidät liikkeessä ja pyörän pyörimässä.
Vajantoja puuttuu paitsi puutteisiin myös puutteidensa kanssa painiviin vajavaisiin ihmisiin, eläimiin, ilmiöihin.
Kuka sitten on vaaliruhtinas Knapp?
Missä on Reesus, Rumalan Poika?
Voiko lasimaljakkoa näytellä?
Olli Sarpon trilogian kuopus Vajantoja piirtelee vapaalla kädellä väkeviä kuvia ihmisten ja olentojen puutteenalaisesta elämästä.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Olli Sarpo |
Teoksen nimi | Vajantoja : sepitteellisiä luonnoksia ihmisistä telineillään |
SKU | P-VAJA-F50FC1 |
Avainsanat | sijamuodot, kielellä leikittely, puute, abessiivi |