Onnettomuus ja onni

25,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ONNE-F803B4
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Onnettomuus ja onni valottaa haaksirikkojen ja pelastustoiminnan historiaa Itämerellä 1600–1800-luvuilla ainutlaatuisesta näkökulmasta. Kirja tarjoaa uutta tietoa aikakauden merenkulusta ja rikastumisen mahdollisuuksista hylkyjen avulla.

Uuden ajan alun Itämeri oli ahdas, vilkas ja varsinkin syyspimeällä vaarallinen merialue. Onnettomuuksia tapahtui usein, mutta kauppalaivan haaksirikko saattoi olla joillekin myös onnenpotku. Hylkyjen pelastajat kerryttivät itselleen suuren omaisuuden, ja joidenkin kerrotaan rikastumisen toivossa jopa houkutelleen laivoja tahallaan karille.

Onnettomuus ja onni tuo uutta tietoa Itämeren merenkulusta 1600-1800-luvuilla ja valottaa monipuolisesti hylkyryöstöillä vaurastumisen vähän tutkittua historiaa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
Muut tekijätToimittanut: Mikko Huhtamies ja Juha-Matti Granqvist
Teoksen nimiOnnettomuus ja onni
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja