Orhan Pamuk : Muita värejä : kirjoituksia elämästä, taiteesta, kirjoista ja kaupungeista
15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MUIT-094E74

Nobelisti Orhan Pamukin teos kokoaa yhteen yli 70 kirjoitusta ja puhetta, joissa avautuu mestarillisesti elämän, taiteen ja kaupunkien moniulotteisuus sekä kirjailijan ristiriitainen suhde Turkkiin.
Takakansi
TERÄVÄ, ENERGINEN, leikkisä, koskettava ja provokatiivinen 70 kirjoituksen runsaudensarvi Orhan Pamukin kirjoituksia ja puheita. Aiheina tavallinen elämänmeno mutta myös taide, kirjat, kaupungit, kosmopoliitin matkat, arkkitehtuuri, lempikirjailijat, omat kirjat, ristiriitainen suhde Turkkiin. Mukana puhe, jonka Orhan Pamuk piti Tukholmassa vastaanottaessaan Nobelin kirjallisuuspalkinnon vuonna 2006.Kirjoitukset avaavat ikkunan Orhan Pamukin yksityiseen minään. Hänen kertomuksensa ulottuvat lapsuuden kouluihoista tyttären melankoliaan ja menestyksekkäästä tupakoinnin lopettamisesta äärimmäiseen pelkoon todistaa oikeudessa hänen New Yorkissa ryöstetynsä varjokkaista vuosista. Pamukin teksteissä perin tavallisista asioista – kuten passin hakemisesta ja saaneensa hän onnistuu luomaan ihailettavia pieniä oivalluksia ja suuria tarinoita. Ja kun tutut historian ilmiöt nähdään arjesta selitettyinä ja koettuna, niistä kasvaa mielenkiintoisia, yllättäviä ja koskettavia. Orhan Pamuk kirjoittaa periaatteessa tutuista asioista, mutta mestarin ottein hän kääntää esiin niiden tuntemattoman puolen, näyttää, että elämässä on paljon muitakin värejä kuin ne, jotka näkyvät ensin.
Esittely
Muut värit esittelee suomeksi ensi kertaa nobelisti Orhan Pamukin kirjoituksia ja puheita.Alaotsikon mukaan Kirjoituksia elämästä, taiteesta, kirjoista ja kaupungeista käsittelee kosmopoliitin Pamukin matkoja, kiinnostusta arkkitehtuuriin, hänen lempikirjailijoitaan sekä ylipäätään elämänmenoa ja ristiriitaista suhdettaan Turkkiin. Hän kirjoittaa myös omista kirjoistaan. Mukana on Nobel-puhe, jonka Orhan Pamuk piti Tukholmassa vastaanottaessaan Nobelin kirjallisuuspalkintoa 2006. Kirjoituksia on yhteensä yli 70.
Orhan Pamuk on Turkin merkittävin ja kansainvälisesti tunnetuin nykykirjailija. Hän syntyi varakkaaseen, maallistuneeseen perheeseen Istanbulissa 1952. Hän kävi amerikkalaista koulua ja olisi halunnut taidemaalariksi, mutta perhe ei hyväksynyt ajatusta. Pamuk opiskeli hetken aikaa arkkitehtuuria, mutta keskeytti opintonsa. Myöhemmin hän suoritti tutkinnon journalismissa ja ryhtyi kirjailijaksi. Pamukia kiitetään erityisesti idän ja lännen ristiriitojen kuvaamisesta. Vuonna 2003 Pamuk sai Impac-palkinnon romaanistaan Nimeni on Punainen, ja vuonna 2005 hän sai Saksan kirjakauppaliiton rauhanpalkinnon.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Orhan Pamuk |
| Muut tekijät | Tuula Kojo |
| Teoksen nimi | Muita värejä : kirjoituksia elämästä, taiteesta, kirjoista ja kaupungeista |
| Alkuteos | Öteki renkler |
| SKU | P-MUIT-094E74 |
