Orvokki Autio : Timanttihäät

Alkaen 11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TIMA-482E28
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Orvokki Aution "Timanttihäät" tarjoaa humoristisen ja samalla kriittisen otteen pohjalaisesta kyläyhteisöstä, paljastaen avoimesti paikalliset asenteet ja niiden vaikutukset ihmisiin.

Timanttihäät on vahvasti huumorin sävyttämä, kriittinen kuvaus kyläyhteisön elämästä Pohjanmaalla. Se esittää kursailematta siellä vallitsevat asenteet ja sosiaaliset arvostukset, niiden vaikutukset ihmisten elämään. Toisella tasolla kirja on muistelun hahmottettu nuoren tytön muotokuva, osuvasti tavattu ja persoonallinen. Romaanin keskushenkilö on kolmine-neljätoistavuotias Kristiina, joka elää ompelijaäitinsä ja Asko-veljensä kanssa taloudellisesti vaatimattomissa oloissa. Kristiina on omaleimainen ja samallaematon tyttö, joka pitää puolensa vaikka olisikin asiani vastaankin koko aikuisten maailmaa. Perheenjäsenten keskinäisten suhteiden kuvauksessa on todellisuutta ja lämpöä. Ja kyläelämän iloisena ja surkeana elämäänsä Pohjanmaan maisemissa. Se kokee juhlahetkensä kunnianmiehenä, jolle muutamat korttiläheiset eivät näitä armoaan, ja se suru kun korttiläheiset ja evankelistat käyvät vaalimiele papinvaaliin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäOrvokki Autio
Teoksen nimiTimanttihäät
SKUP-TIMA-482E28
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja