Osmo Soininvaara : Hyvinvointivaltion eloonjäämisoppi

Alkaen 7,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HYVI-BEAB1E
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Osmo Soininvaaran Hyvinvointivaltion eloonjäämisoppi tarkastelee suomalaisen hyvinvointivaltion tulevaisuutta taloudellisten kriisien keskellä ja tarjoaa ennakkoluulottomia ratkaisuja sosiaalisen oikeudenmukaisuuden ja julkisen talouden haasteisiin.

Mikä suisti Suomen talouden ahdinkoon? Onko suomalainen hyvinvointivaltio enää pelastettavissa? Millaisena Suomi nousee lamasta? Onko tullut aika ottaa käyttöön perustulo? Pitäisikö meidän lyhentää työaikaa ja jakaa työt vai tehdä töitä entistä enemmän? Onko palkkoja alennettava, vai miten työttömien työvoima saadaan kaupaksi?

Hyvinvointivaltion eloonjäämisoppi on valtiotieteen lisensiaatti Osmo Soininvaaran malli siitä, miten laman arpeuttamassa Suomessa voidaan jatkossakin turvata sosiaalinen oikeudenmukaisuus ja pohjoismaisen hyvinvointivaltion parhaat puolet.

Kirjaansa hän on koonnut valtiotalouden ja hyvinvointivaltion ongelmat ja arvostelee voimakkaasti harjoitettua talouspolitiikkaa sekä esittää ennakkoluulottomat ja yllättävätkin mallit vaurioiden korjaamiseksi.

Yhteiskuntamme ahdinkoon eivät ole syynä ankarat ulkoiset olosuhteet, vaan vika on huonosti toimivissa sisäisissä pelisäännöissämme.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäOsmo Soininvaara
Teoksen nimiHyvinvointivaltion eloonjäämisoppi
SKUP-HYVI-BEAB1E
Avainsanathyvinvointivaltio, taloudelliset kriisit, lama, julkinen talous
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja