Outi Fingerroos : Haudatut muistot
Alkaen 14,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HAUD-E91386

Outi Fingerroosin teos pureutuu kuolemanrituaalien ja muistitiedon merkityksiin Kannaksella modernistuvan Suomen aikakaudella. Kirja tarkastelee, miten siirtokarjalaisten kokemat kriisit ja muutokset ovat vaikuttaneet käsityksiin kuolemasta ja ihmisarvosta.
Tämä väitöskirja käsittelee kuolemanrituaaleja. Aineistona on luterilaisen Kannaksen ja maailmansotien välisen modernistuvan Suomen vuosikymmenet, jolloin käytiin vaikea sisällissota, kaupungistuttiin ja elettiin keskellä muutosta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
