Outi Lammi : Tietokoneen käyttötaito 1 : Monipuolinen A-korttitutkinto

9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TIET-2CBFD9
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tietokoneen käyttötaito 1 : Monipuolinen A-korttitutkinto tarjoaa kattavan ja ajantasaistetun oppaan tietotekniikan perusteisiin sekä uusiin osa-alueisiin, kuten kuvankäsittelyyn ja langattomaan viestintään. Kirja on suunniteltu vastaamaan uudistetun A-korttitutkinnon vaatimuksiin ja soveltuu sekä työelämään että vapaa-ajalle.

Kenelle: Kurssi- ja itseopiskeluun tietotekniikan A-korttitutkinnosta kiinnostuneille.

Takakansi

Tietokoneen käyttötaito 1 Monipuolinen A-korttitutkinto Suosittu ja arvostettu tietotekniikan perusteos nyt uudistetun A-korttitutkinnon mukaisena! Uudistuksen myötä A-korttitutkinto vastaa entistä paremmin tietotyöhön kohdistuvia osaamisvaatimuksia. Lisäksi tutkinto on nyt mahdollista sovittaa käyttäjän yksilöllisiin tarpeisiin sopivaksi. Teoksessa käsitellään A-kortin kolmen kaikille yhteisen moduulin lisäksi kaikki valinnaiset moduulit. Käyttöjärjestelmää käydään läpi Windows Vista Home Premium -version mukaan ja toimisto-ohjelmista käsitellään Microsoft Office 2007 -paketin uudet versiot, Word, Excel, PowerPointin ja Accessin pohjalta. Internetin käytössä esimerkkiohjelmana on Explorer 7 -selain ja kuvankäsittelymoduulissa Adobe Photoshop Elements 7. Mukana ovat myös tietotekniikan perusteisiin ja uusiin aluealueisiin langattoman viestinnän hallintaan ja sujuvaan verkkotyöskentelyyn valmentavat moduulit. Jokaiseen moduuliin liittyy harjoitustehtäviä. Harjoitusten esimerkkitiedostot tarvittavine mallitarkistuksineen löytyvät kirjaan liittyvältä cd-levyltä. Romppu sisältää myös tietotekniikan perussanaston sekä Word 2007:n suomi-englanti-sanaston. Kirjassa on huomioitu myös ECDL Core -tutkinnon vaatimukset.

KM Outi Lammi on tuottelias kirjoittaja ja pidetty kouluttaja. Hän on ollut mukana toteuttamassa useita oppimateriaaliprojekteja ja kirjoittanut lukuisat oppikirjoja, jotka ovat olleet suosittuja käytännönläheisyytensä vuoksi.

Hannu Mäkelä on toiminut Docendolla yli 10 vuotta tietotekniikkakirjojen kielenhuoltajana ja teknisenä tarkistajana. Kirjoittajana hän on ollut mukana muun muassa suositun Tietokoneen käyttötaito 1 -kirjan eri tekijätiimeissä.

Peruskirja-sarja Erinomaista itseopiskeluun ja kurssikirjoiksi. Sarjan jokainen kirja käsittelee aiheensa kokonaisuutena selkeästi ja pintaa syvemmältä. Ammattimaisen osaamisen kulmakivinä.

Esittely

Tietokoneen käyttötaitoihin kuuluvat tänä päivänä laitteiden ja perusohjelmien hallinnan lisäksi myös uudet tiedon ja median käyttämisen tavat. MS Office 2007 -käyttöympäristöön perustuva suosikkiteos on nyt päivitetty ja laajennettu vastaamaan Tietoyhteiskunnan kehittämiskeskuksen (TIEKE) syksyllä 2008 uudistunutta A-korttitutkintoa. Siinä on huomioitu tietokoneen käyttäjien monipuoliset tarpeet niin työssä, opiskelussa kuin vapaa-ajallakin. Mittava teos sisältää kaikki A-korttitutkinnon 10 osa-aluetta. Uusia alueita ovat: kuvankäsittely, langaton viestintä sekä oppiminen ja työskentely verkossa. Cd:ltä löytyvät harjoitustehtävien esimerkkitiedostot ja niiden ratkaisut. Tämä työelämän arvostama teos soveltuu erinomaisesti kursseille ja itseopiskeluun.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäOuti Lammi
Teoksen nimiTietokoneen käyttötaito 1 : Monipuolinen A-korttitutkinto
SKUP-TIET-2CBFD9
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja