Öyvind Strömmen : Äärioikeisto, vastajihadismi ja terrorismi Euroopassa

Alkaen 10,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AARI-D2BC6B
Katso kaikki vaihtoehdot

Viha, joka leimahti Norjassa näkyviin 22.7.2011, järkytti - ja yllätti täydellisesti monet Norjassa ja maailmalla. Bloggaaja ja journalisti Øyvind Strømmen ei yllättynyt yhtä pahasti kuin useimmat. Hän oli jo vuosia seurannut islamofobiaa levittäviä verkkosivuja ja tunsi niillä kytevän vihan. Verkkokeskusteluihin ja -puheenvuoroihin syvällisesti perehtynyt Strømmen piirtää kirjassaan terävän kuvan monitahoisesta islaminvastaisuudesta Euroopassa ja korostaa varsinkin niin kutsutun vastajihadismin ja internetin radikalisoitumisen merkitystä.

Kirja valottaa Oslossa ja Utøyalla 22. heinäkuuta 2011 tapahtuneiden terrori-iskujen taustoja ja esittää, että Norjan iskuissa konkretisoituneet viha ja ajatusmaailma eivät ole poikkeuksellisia, vaan niillä on esikuvansa niin Norjan historiassa kuin äärioikeistopuolueissa ja -liikkeissä ympäri Eurooppaa.

Kirjan suomalaista laitosta tekijä on täydentänyt lisämateriaalilla ja varta vasten suomalaisille lukijoille osoitetuilla jälkisanoilla.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäÖyvind Strömmen
Teoksen nimiÄärioikeisto, vastajihadismi ja terrorismi Euroopassa
AlkuteosDer mörke nettet
SKUP-AARI-D2BC6B
Avainsanatideologiat, oikeistoliikkeet, poliittiset liikkeet, ääriliikkeet
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja