P. B. Kerr : Lampun lapset 3 : Katmandun kobrakuningas

8,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LAMP-67E96B
Katso kaikki vaihtoehdot

Mukaansatempaavassa ja ilkikurisessa Lampun lapset -sarjassa seikkailevat John ja Philippa Gaunt, neuvokkaat kaksoset New Yorkista. Kun kaksosten viisaudenhampaat puhkeavat poikkeuksellisen varhaisessa vaiheessa, heille paljastuu sukunsa ikivanha salaisuus. Kaksoset ovat täysiverisiä džinnejä, joilla on kyky kasvattaa hyvän onnen määrää maailmassa. He voivat myös toteuttaa kolme toivomusta!

Nyt John ja Philippa Gaunt täyttävät kolmetoista vuotta ja astuvat lähemmäksi aikuisten džinnien maailmaa. Layla-äiti valmistautuu kaksosten tietämättä suureen tehtäväänsä seuraavana Babylonin sinisenä džinninä ja näyttää kaksosille syntymäpäivän kunniaksi heidän sielunpeilinsä.

Kaksosten toveri Dybbuk eli Buck on tapansa mukaan sotkeutunut luvattomuuksiin. Törmättyään murhaajiin ja tappavan myrkylliseen kuningaskobraan hän piiloutuu pienelle saarelle ja pyytää kaksosia apuun. Samaan aikaan Gauntien kotiin murtaudutaan ja kaksosten visusti varjellut viisaudenhampaat yritetään varastaa.

Johtolangat viittaavat koko džinnimaailmaa uhkaavaan salaliittoon. Kuka etsii yli sata vuotta sitten kadonnutta kallisarvoista Kobrakuninkaan talismaania? Miksi joku yrittää saada kaksoset valtaansa? Lapset lähtevät etsimään Aasth Naagin kobran palvojia, ja niin alkaa vaarallinen seikkailu, joka vie heidät huikean värikkääseen Intiaan ja Nepalin lumisille vuorille. Sieltä löytyy viimein myös pahuuden pesä, salaperäinen vaaleanpunainen linnake.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäP. B. Kerr
Muut tekijätArja Gothoni
Teoksen nimiLampun lapset 3 : Katmandun kobrakuningas
AlkuteosThe children of the lamp
SKUP-LAMP-67E96B
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja