Paavo Väyrynen : On totuuden aika 2 : Tosiasioita ja muistikuvia Mauno Koiviston Suomesta
Alkaen 7,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ON-T-1B5F1B

Paavo Väyrysen teos tarkastelee Suomen poliittisen elämän ratkaisuhetkiä Mauno Koiviston presidenttikaudella ja nostaa esiin kysymyksiä poliittisesta moraalista ja vastuusta.
"Kaksiosainen kirjani perustuu kokonaisnäkemykseen Suomen poliittisesta elämästä kahden viimeksi kuluneen vuosikymmenen aikana. Olen kirjoittanut varsin paljon elämän ja politiikan arvoista ja tavoitteista. Olen selostanut laajasti niitä asioita, joiden ympärillä yhteiskunnallista suuntataistelua on käyty. Kirjoittaessani vuosien 1982-1991 tapahtumista mieleeni ovat nousseet hyvin voimakkaina kysymykset poliittisesta moraalista ja poliitikkojen vastuusta. Viittaan tässä erityisesti vuoden 1987 hallitusratkaisuun ja sen seurauksiin. Kuka kantaa vastuun? Miten hallitus korttien arkaan syntyi; ulkoisten esittäessä toiveitaan - Harri Holkerin, Matti Konttisen ja Kalevi Sorsan - osuus? Miksi hallitus ei korjannut talouspolitiikkaansa siinä vaiheessa, jossa katastrofin merkit alkoivat näkyä? Millaista talouspoliittista keskustelua käytiin hallituksessa? Mikä oli Suomen Pankin, mikä presidentin rooli? Vastausken saaminen näihin kysymyksiin on mielestäni tärkeää. Niihin vastaaminen ei tietystikään paranna meidän nykyistä tilannettamme. Mutta poliitikan moraalin suuren kysymys vastuusta on tärkeä. Olen kirjoittanut kirjani toisen osan samalla tavalla kuin ensimmäisen. Olen korostetun avoin. Kirjoitan hyvin avoimesti myös suhteistani presidenttiin. Tämä on suorastaan välttämätöntä sen vuoksi, että tällä henkilökohtaisella näytällä olevalla oli ajoittain varsin suuri merkitys maamme poliittisiin tapahtumiin".
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Paavo Väyrynen |
| Teoksen nimi | On totuuden aika 2 : Tosiasioita ja muistikuvia Mauno Koiviston Suomesta |
| SKU | P-ON-T-1B5F1B |
| Avainsanat | muistelmat, poliitikot, historia, poliittinen historia |
