Päivi Kannisto : Elämäni nomadina : irtolaisia, seikkailijoita ja elämäntapamatkaajia
Alkaen 12,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ELAM-EFE765

Päivi Kannisto kertoo, miltä tuntuu luopua tutuista rutiineista ja valita vapauden täyteinen elämä tien päällä. Elämäni nomadina avaa modernin nomadiuden arkea ja syitä jättää taakseen perinteiset elämänmallit haastatteluin ja omakohtaisin kokemuksin.
Takakansi
"Miten meidän kävi? Entiseen elämäämme nähden olemme rähmällämme katuojassa – ja helpottuneita siitä. Olemme kenties universumin merkityksettömimpiä mutta myös sen onnellisimpia hiukkasia."Päivi Kannisto jätti kahdeksan vuotta sitten työntäyteisen elämänsä Suomessa, pakkasi rinkkansa ja aloitti alusta. Lähtiessään maailmalle hän hyppäsi tuntemattomaan: hän tiesi vain, että halusi vaihtaa entisen elämäntapansa vapauteen.
ELÄMÄNI NOMADINA kertoo Kanniston arjesta maailman eri kolkissa. Kannisto on myös haastatellut kirjaa varten 30 globaalia kulkuria ja pohtii näiden kertomusten kautta, mikä saa hyvinvoivan länsimaisen luopumaan yleisesti ihannoitusta tavoitteista ja heittäytymään maailmanmatkaajaksi. Se valottaa modernin nomadiuden myös arkea, inhimillisiä ja romanttisen vaeltamisen kulkukuntaa. Kirja ei kerro, miksi matkustaa, vaan kysyy, miksi jäisi paikoilleen.
FT Päivi Kannisto kirjoitti ELÄMÄNI NOMADINA -kirjaa Italiassa, Kreikassa, Keniassa, Malesiassa, Laosissa, Filippiineillä, Thaimaassa, Myanmarissa, Australiassa ja Kiinassa.
"Teos tuottaa nautinnollisen lukukokemuksen, jota voi verrata matkakirjallisuuden parhaimpiin edustajiin. Aidossa globaalisuudessaan kirjaa voisi ajatella myös vientituotteeksi: se olisi nopeasti käännettävä keskeisille sivistyskielille." Aikalainen
Esittely
Miltä tuntuisi jättää taakseen työ, jatkuva kiire ja velvollisuudet ja tehdä jotain sellaista, mitä on aina halunnut? Menestyneen liike-elämän konsultin Päivi Kanniston vuoden kohokohta oli ollut maailmalla vietetty lomakuukausi, mutta kahdeksan vuotta sitten hän pakkasi rinkkansa lopullisesti ja hyppäsi pois oravanpyörästä. Lähtiessään maailmalle hän tiesi vain haluavansa vaihtaa työkeskeisen arjen elämään, jossa olennaista olisi täydellinen vapaus. Tällä matkalla Kannisto on edelleen.Elämäni nomadina -kirjassa Kannisto kertoo, miltä tuntuu luopua kaikesta tutusta ja turvallisesta, millaista arki on reissun päällä, ja miten vapaalle heittäytyminen on taloudellisesti mahdollista. Kirjassa tutustutaan myös liikkuvan elämäntavan juuriin: mistä nykypäivän nomadien ihanteet ovat peräisin? Entä millaisia olivat löytöretkeilijät, pyhiinvaeltajat ja vaeltavat munkit, boheemit taiteilijat ja tieteentekijät tai työtä vieroksuvat irtolaiset?
Elämäni nomadina on ensimmäinen suomalainen elämäntapamatkailusta kirjoitettu tietokirja, jota varten Kannisto haastatteli 30 pysyvästi matkalle jäänyttä kulkijakollegaansa 15 maasta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Päivi Kannisto |
| Teoksen nimi | Elämäni nomadina : irtolaisia, seikkailijoita ja elämäntapamatkaajia |
| SKU | P-ELAM-EFE765 |
| Avainsanat | elämäntapa, vaihtoehtoinen elämäntapa, osakulttuurit, vastakulttuurit |
