Päivi Rekiaro : 101 terävää slangiheittoa in English

Alkaen 6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-101--0D5826
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Päivi Rekiaron kirja esittelee englannin kielen nasevia slangisanoja ja sanontoja, jotka tulevat vastaan esimerkiksi elokuvissa ja tv-sarjoissa. Opas syventää slangitietämystä ja auttaa kehittämään kielitaitoa hauskalla ja käytännöllisellä tavalla.

Kenelle: Sopii englannin opiskelijoille ja kielen harrastajille.

Takakansi

Minkälaiset häät ovat tiedossa, kun amerikkalainen käyttää ilmauksia shotgun wedding tai military wedding? Entä minkälaisia ihmisiä ovat cookie-pusher ja Monday man? Ja mitä mahtavat tarkoittaa puhekielen sanonnat Go piss up a rope! ja He called me on the carpet? Nämä ja monet muut englannin kielen slangilmaukset selviävät tästä 101-sarjan uusimmasta pikkupokasasta 101 terävää slangiaiheittoa in English. Päivi Reikaro on koonnut kirjaan joukon nasevia slangisanoja ja -sanontoja, joihin suomalainen kielenopiskelija törmää entistä useammin, vaikkapa elokuvia ja tv-sarjoja katsoessaan. Kätevä ja hauska käsikirja jokaiselle englannin opiskelijain on helppo syventää slangitietämystään ja kohentaa kielitaitoaan.

Sarjassa ilmestyneet: Vitsi in English — Finnish Joke Book 101 uutta vitsiä in English — American Joke Book 101 arvoitusta in English — American Quiz Book 10 eri/idi-vinkkiä in English 101 idiomia in English 101 prepositiota in English 101 vitsejä from Ireland 101 verbiä/adverbiä/prepositiota in English 101 tabua in English 101 prepositiota auf Deutsch Crossword challenge — 101 sivua ristiisanatehtäviä englanniksi

Esittely

Minkälaiset häät ovat tiedossa, kun amerikkalainen käyttää ilmaisuja shotgun wedding tai military wedding? Entä minkälaisia ihmisiä ovat cookie-pusher ja Monday man? Ja mitä mahtavat tarkoittaa sanonnat Go piss up a rope! ja He called me on the carpet"

Nämä ja monet muut englannin kielen slangisanat selviävät 101-sarjan uusimmasta pikkuoppaasta 101 terävää slangiheittoa in English. Päivi Rekiaro on koonnut kirjaan joukon nasevia slangisanoja ja -sanontoja, joihin suomalainen kielenoppija törmää entistä useammin, vaikkapa elokuvia ja tv-sarjoja katsoessaan. Kätevän ja hauskasti kuvitetun kirjasen avulla englannin opiskelijan on helppo syventää slangitietämystään ja kohentaa kielitaitoaan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPäivi Rekiaro
Teoksen nimi101 terävää slangiheittoa in English
SKUP-101--0D5826
Avainsanatslangi, englannin kieli, sanastot
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja