Patricia Cornwell : Kuolleiden kirja
Kay Scarpetta ei ole toipunut Pedon leima -romaanin tapahtumista, kämmenenjälkiä uhreihinsa maalanneen sarjamurhaajan kohtaamisesta. Hektinen Florida ahdistaa, joten Scarpetta päättää vaihtaa maisemaa. Marino ja sisarentyttärensä Lucy mukanaan hän muuttaa Charlestoniin Pohjois-Carolinaan ja avaa yksityisen rikospatologian laboratorion, ensimmäisen laatuaan.
Aluksi kaikki sujuu hyvin, kunnes pieni paikkakunta näyttää ikävimmät puolensa. Joku yrittää selvästi sabotoida Scarpetan ulos kaupungista. Ja sitten seuraa varsinainen murha-aalto.
Ennen kuin kaikelle on pantu piste, ruumishuoneen kuolleiden kirjassa on monta nimeä lisää - ehkä myös hänen omansa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Patricia Cornwell |
Muut tekijät | Ilkka Rekiaro |
Teoksen nimi | Kuolleiden kirja |
Alkuteos | Book of the dead |
SKU | P-KUOL-0DCFC3 |