Patricia Posner : Auschwitzin apteekkari : Victor Capesius, Mengelen proviisori

16,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AUSC-057A3F
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Patricia Posnerin teos paljastaa pysäyttävästi, miten Victor Capesiuksesta tuli Auschwitzin julma pääapteekkari ja Mengelen työtoveri keskitysleirien järkyttävien ihmiskokeiden ytimessä.

Auschwitzin apteekkari kertoo kylmäverisyydessään pysäyttävän tarinan aiemmin tuntemattomaksi jääneestä Victor Capesiuksesta. Romaniansaksalainen Capesius oli 35-vuotias Bayerin lääketehtaan myyntiedustaja ennen liittymistään natsien SS-järjestöön. Pian hänestä tuli Auschwitzin kuolemanleirin pääapteekkari ja Mengelen läheinen työtoveri.

Capesius sekoitti lääkecocktaileja Auschwitzin järkyttäviä ihmiskokeita varten, vastasi keskitysleirin myrkkykasavarastosta ja osallistui murhattaviksi lähetettävien juutalaisten valikointiin. Hän myös varasti vangeilta takavarikoituja arvoesineitä ja jopa uhreilta irrotettuja kultahampaita.

Posner paljastaa myös, miten Bayerin emoyhtiö, Saksan suurin teollisuusjätti IG Farben, toimi läheisessä yhteistyössä Auschwitzin keskitysleirin kanssa, testasi lääkkeitään vangeilla ja käytti pakkotyövoimana vankeja, jotka raatoivat itsensä kuoliaiksi.

Kirja osoittaa, miten syvälle epäinhimillisyyteen niin tavallinen ihminen kuin liikeyrityskin voi vajota ilman omantunnon tai moraalin asettamia rajoja. Se luo näkymän myös sotarikosoikeudenkäynteihin ja jakautuneen Saksan sodanjälkeiseen ilmapiiriin.

Patricia Posner on Miamissa asuva englantilaissyntyinen journalisti ja tietokirjailija, joka yhdessä miehensä Gerald Posnerin kanssa on tehnyt yhteistyötä mm. seuraavien tietokirjojen parissa: Josef Mengele – Elämä ja teot sekä Isäni oli natsi – Kolmannen valtakunnan johtajien lapset kertovat.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPatricia Posner
Muut tekijätNiko Jääskeläinen
Teoksen nimiAuschwitzin apteekkari : Victor Capesius, Mengelen proviisori
AlkuteosThe pharmacist of Auschwitz
SKUP-AUSC-057A3F
Avainsanathistoria, toinen maailmansota, lääkkeet, juutalaiset, keskitysleirit, joukkotuho, holokausti, oikeudenkäynti, yhteistyö, kemianteollisuus, natsit, testaus, sotarikokset, lääketieteelliset kokeet, Auschwitz, ihmiskokeet, sotarikolliset, proviisorit
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja