Patti Smith : Ihan kakaroita

Ei varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-IHAN-1895DA
Katso kaikki vaihtoehdot
Sinä rakkauden ja vallankumouksen kesänä satunnainen kohtaaminen Brooklynissä vihki kaksi nuorta taiteiden antaumukselliselle polulle. Patti Smithistä kehkeytyisi runoilija ja lavaesiintyjä, ja Robert Mapplethornista aistillinen valokuvaaja.

Viattoman innoissaan nämä kaksi vaelsivat halki kaupungin ja päätyivät Andy Warholin hoviin. Vuonna 1969 pariskunta leiriytyi kuuluisaan Chelsea-hotelliin ja liittyi taiteilijoiden ja heidän hännystelijöidensä kirjavaan sakkiin. Runouden, rockin, taiteiden ja estottoman seksuaalisuuden törmäillessä toisiinsa Patti ja Robert laativat keskenäisen sopimuksen tukea toisiaan vaikeinakin aikoina.

Ihan kakaroita on paitsi kunnianosoitus 1960-70-luvun vaihteen New York Citylle myös ystävyyden suruharsoinen elegia.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPatti Smith
Muut tekijätRisto Ahti & Antti Nylen
Teoksen nimiIhan kakaroita
AlkuteosJust Kids
SKUP-IHAN-1895DA
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja