Paula Noronen : Yökoulu ja järkyttävä jättizombi

14,20 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-YOKO-BB850E
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Paula Norosen hulvaton Yökoulu-sarja tarjoilee vauhdikasta kauhuseikkailua ja naurua, kun jättizombi Raimo aiheuttaa kaaosta koulussa ja kaupungilla. Kati Närhen kuvitus luo täydellisen tunnelman tähän kammottavan hauskaan tarinaan.

Kenelle: Kirja sopii lapsille, kiinnostusikä 5+.

Takakansi

Paavo Zombinen on aivan nääntynyt, sillä hänen rasavilli pikkuveljensä Raimo on lopettanut nukkumisen. Yökoulun kemianopettaja rientää apuun ja juottaa zombitaperolle violettia rauhoituslientä. Mutta apua - litkut ovat menneet sekaisin! Raimo ei rauhoitu ollenkaan vaan tapahtuu jotain järkyttävää... Zombipoika Paavo ja Martta Vampyyri luokkakavereineen tekevät kaikkensa pelastaakseen kaupungin täystuholta.

Esittely

Helppolukuinen Yökoulu-sarja kauhistuttaa ja naurattaa juuri sopivasti.

Jättizombi riehuu yökoulussa ja aiheuttaa kaaosta kaupungilla - mutta hetkinen, onko se meidän Raimo?

Paavo Zombisen pikkuveli Raimo on lopettanut nukkumisen; hän valvoo päivisin, kun kaikki normaalit zombilapset nukkuvat.

Kun Raimo tulee yökoululle riehumaan, koko luokka on hädissään. Kemianopettaja Liisa Litkunen muistelee, että hänellä olisi zombilapsille tarkoitettua unijuomaa. Litkut menevät kuitenkin sekaisin, ja Raimosta kasvaakin matkustajalaivan kokoinen jättizombi! Hän aiheuttaa kaupungissa suunnatonta tuhoa mm. nappaamalla henkilöautoja omiin leikkeihinsä.

Paavo, vampyyrityttö Martta ja muut yökoululaiset ovat pahassa pulassa valtavan mutta järjettömän zombitaaperon kanssa.

Lue meille äitikulta -blogista:

”Paula Noroselle on suotu huumorintajua isolla kauhalla. Ehkä jopa lapiolla. Hänen huumorinsa - niin omituista kuin se välillä onkin - naurattaa sekä aikuisia että lapsia, mikä ei hauskoiksi tarkoitetuissa kirjoissa ole mikään itsestäänselvyys!”

Rakastettu humoristi Paula Noronen tunnetaan monien TV-ohjelmien lisäksi hulvattomista lastenkirjoistaan ja aikuisille suunnatusta Tarja Kulhosta. Hänen Supermarsunsa on valloittanut myös valkokankaat ja teatterilavat!

Kati Närhi on arvostettu sarjakuvataiteilija ja kuvittaja, jonka tyyli luo ihanan kammottavan tunnelman Yökoulu-kirjojen sivuille.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPaula Noronen
Muut tekijätKuvittaja: Kati Närhi
Kannen suunnittelu tai taide: Kati Närhi ja Veera Aalto
Teoksen nimiYökoulu ja järkyttävä jättizombi
SKUP-YOKO-BB850E
Avainsanatvampyyrit, zombit, jättiläiset, yö, koulunkäynti, taaperoikäiset, valvominen
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja