Pauli Taskinen : Katiskalla hukutettu : romaani

Alkaen 10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KATI-D3147E
Katso kaikki vaihtoehdot

Kahdeskymmenes päivä toukokuuta löydetään vihattu murtomies Esapekka Koljonen hukkuneena katiskasta Halkolan laivalaiturin kupeesta. Tämä kalanpyydys on tavallista suurempi ja pitkämallinen, siitä on päätyseinä leikelty pihdeillä irti niin, että vain uhrin jalat ovat verkon ulkopuolella. Kirjailija Lauri Laitanen alkaa poliisin ohella kuulostella keneltä mahtoivat pettää hermot. Myös hänen huvilalleen on tehty toistakymmentä murtoa tämän saman reppanan toimesta.

Pohjois-Savossa ei törmää vaikenemisen muuriin, päinvastoin, juttua piisaa. Viännetään ja kiännetään niin perusteellisesti ettei kuulija enää oikein muista mille asialle alun perin lähti, sanoo poliisi.

1949 syntynyt Pauli Taskinen on ollut teatterimies ja kynäilijä koko aikuisikänsä. Hän on näytellyt harrastajateattereissa ja tehnyt kaikkia alaan liittyviä hommia jo kuudella vuosikymmenellä Kuopiossa ja ympäristössä, työskennellen myös ammattilaisten joukossa viidentoista vuoden aikana. Pääammattina maanviljelys, josta luopui 1998 päättäen tehdä loppuajan töitä, joihin intohimo on suurin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPauli Taskinen
Teoksen nimiKatiskalla hukutettu : romaani
SKUP-KATI-D3147E
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja