Pekka Hallberg : Oikeusvaltio maailman tuulissa
Alkaen 12,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-OIKE-1889FD

Pekka Hallberg tarkastelee oikeusvaltion kehitystä Suomessa ja maailmalla kulttuurisesta ja historiallisesta näkökulmasta, yhdistäen tutkimustietoa ja omia kokemuksiaan. Teos nostaa esiin ajankohtaisia kysymyksiä demokratian, laillisuuden ja yhteisten arvojen puolustamisesta muuttuvassa globaalissa ympäristössä.
Takakansi
Oikeusvaltion ihannetta ei missään ole täysin saavutettu. Pohjoismaissa on silti päästy pitkälle: laillisuus on kunniassa, sana on vapaa ja demokraattinen järjestelmä vastaa laajasti ihmisten odotuksia. Yhteiskunnat eivät ole "valmiita", vaan ne muuttuvat poliittisten ja ideologisten virtausten myötä sekä talouden paineissa. Samoin globalisaatiokehitys koskee niin länsimaisia demokratioita kuin kehittyviäkin maita. Maailmalla on silti vaikea löytää yhteistä oikeusvaltiokäsitystä, mikä on havaittu Euroopan unionissakin.Miten puolustamme oikeusvaltiokehitystä ja yhteisiä arvoja? Onko vallankäyttö vieraantumassa ihmisistä ja laki oikeudesta? Mureneeko yhteisöllisyys yksilöllisen elämysten tieltä? Minkälainen on tulevaisuuden oikeusvaltio?
Kirjassa Pekka Hallberg kuvaa tutkimusten ja omien kokemustensa pohjalta oikeusvaltiokehitystä Suomessa ja maailmalla. Lukuisten esimerkkien ja kuvien mukana avautuu samalla kulttuurinen oikeusvaltion maisema antiikin Kreikasta nykyiseen tietotalouden ja ympäristöhuolten leimaamaan aikaan asti.
Oikeustieteen ja valtiotieteiden tohtori Pekka Hallberg on korkeimman hallinto-oikeuden entinen presidentti ja Rule of Law Finland -oikeusvaltiyksikön perustaja.
Esittely
Oikeusvaltion ihannetta ei missään ole täysin saavutettu. Pohjoismaissa on silti päästy pitkälle: laillisuus on kunniassa, sana on vapaa ja demokraattinen järjestelmä vastaa laajasti ihmisten odotuksia.Yhteiskunnat eivät ole “valmiita”, vaan ne muotoutuvat poliittisten ja ideologisten virtausten myötä sekä talouden paineissa. Globalisaatiokehitys koskee myös niin länsimaisia demokratioita kuin kehittyviäkin maita. Maailmalla on silti vaikea löytää yhtenäistä oikeusvaltiokäsitystä, mikä on havaittu Euroopan unioninkin nyt painiessa sisäisten ongelmien kanssa.
Miten puolustamme oikeusvaltiokehitystä ja yhteisiä arvoja? Onko vallankäyttö vieraantumassa ihmisistä ja laki oikeudesta? Mureneeko yhteisöllisyys yksilöllisten elämysten tieltä? Minkälainen on tulevaisuuden oikeusvaltio?
Kirjassa Pekka Hallberg kuvaa tutkimusten ja omien kokemusten pohjalta oikeusvaltiokehitystä Suomessa ja maailmalla. Lukuisten taideteosten ja kuvien mukana avautuu samalla kulttuurinen oikeusvaltion maisema antiikin Kreikasta nykyiseen tietotulvan ja ympäristöhuolten leimaamaan aikaan asti.
Pekka Hallberg on oikeustieteen ja valtiotieteiden tohtori, korkeimman hallinto-oikeuden entinen (1993-2012) presidentti, joka on 1967 alkaneen tuomioistuinuransa aikana välillä toiminut myös lainsäädäntöneuvoksena oikeusministeriössä ja hallinto-oikeuden professorina Helsingin yliopistossa. Hän on johtanut keskeisten valtiosääntöuudistusten ja lakien valmistelua sekä julkaissut lukuisia julkisoikeuden alan teoksia, joita on käännetty myös muille kielille.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Pekka Hallberg |
| Teoksen nimi | Oikeusvaltio maailman tuulissa |
| SKU | P-OIKE-1889FD |
| Avainsanat | demokratia, oikeushistoria, oikeuskulttuuri, oikeusvaltio, perusoikeudet, poliittinen kehitys, poliittiset instituutiot, uudistukset, valtarakenteet, valtiosäännöt |
