Pekka Järvinen : Johdatko mielelläsi?

Alkaen 27,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-JOHD-815263
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Syvenny ihmismielen monimuotoisuuteen ja opi, kuinka ymmärrys omasta ja alaisesi sisäisestä maailmasta auttaa johtamisessa. Pekka Järvinen pureutuu esimiestyön psykologiaan käytännönläheisesti.

Kenelle: Sopii esimiehille ja johtajille, joita kiinnostaa ihmisten johtaminen ja esimiestyön kehittäminen.

Esimiestyön bestsellerkirjailija Pekka Järvisen seitsemäs kirja käsittelee esimiehen ja hänen johdettaviensa mielen toimintaa. Esimiehen tulee ymmärtää johdettaviensa mielensisäistä kokemusmaailmaa, koska muuten hänen on vaikea käsittää tai ennakoida, miten henkilöstö käyttäytyy. Esimiehen tulee myös lisätä itsetuntemustaan ja perehtyä sisäiseen maailmaansa, jotta hän voi paremmin ohjata ja hallita johtamiskäyttäytymistään.

Kirja ohjaa johtamaan itseään ja alaisiaan pitkäjänteistä ponnistelua vaativiin tavoitteisiin sekä kestämään arjen harmaata puurtamista. Lisäksi tarkastellaan keinoja, joilla esimies voi vahvistaa pitkämielisyyttään ja ylläpitää mielentyyneyttä tunnevaltaisissakin tilanteissa. Kirjan teemoja ovat myös mm. mieliteot ja tahdonvoima, esimies vallankäyttäjänä, minän psykologinen synty ja toiminta käyttäytymisen ohjausyksikkönä, erillisyys ja erilaisuus, hyväksyvä vastavuoroisuus ja häpeä sekä esimiehen vaihtuvat mielentilat.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja