Pekka Kauppala : Paluu vankileirien teille : Suomesta Neuvostoliittoon luovutettujen kohtalo 1940-1955
24,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PALU-21E787

Pekka Kauppalan teos avaa koskettavan näkymän Suomesta Neuvostoliittoon luovutettujen kohtaloihin vuosina 1940–1955 salattujen arkistojen ja selviytyjien kertomusten kautta.
Takakansi
"Suomi-äiti riisti pojat rinnaltaan. Meidät uhrattiin. Muuta ei ollut tehtävissä." HEIMOSOTURI JUHO JORONENMillaisia olivat Suomesta Neuvostoliittoon ja Saksaan luovutettujen ihmisten kohtalot? Lukuisat aiemmin salaiset arkistot Venäjällä, Saksassa, Virossa ja Suomessa paljastavat, millaisiin oloihin puna-armeijan sotavangit, heimosoturit, inkerinsuomalaiset, virolaiset ja vangiksi otetut saksalaiset joutuivat. Kuinka he kestivät stalinismin seinähulluutta ja millaiseksi heidän elämänsä myöhäisemmät vaiheut muuttuivat? Arkistoaineiston rinnalla eloonjääneiden henkilöhaastattelut kertovat luovutettujen tarinan yksittäisen ihmisen inhimillisestä näkökulmasta. Esiin nousevat myös "Pronssisoturi" Kristjan Palusalun ja Vlasovin propagandapäällikön Miletï Zykovin traagiset tarinat.
FT Pekka Kauppala (s. 1961) on Venäjän historian ja politiikan asiantuntija. Hän on toiminut Kansallisarkiston jatkosodan ihmilsuovutuksia koskevan hankkeen erikoistutkijana ja on kiinnostunut erityisesti luovutettujen ihmisten kohtaloista. Kauppala tuntee erinomaisesti myös Saksan ja Viron historiaa ja politiikkaa.
Esittely
Elina Sanan tutkimus Luovutetut käsitteli Suomesta Saksaan pakkoluovutettuja juutalaisia ja sai ilmestyessään aikaan kansainvälisen kohun. Tämän vuoksi valtioneuvoston kanslia päätti aloittaa tutkimushankkeen sotavankeina kuolleiden ja luovutettujen kohtaloista.Filosofian tohtori Pekka Kauppala on tutkinut Suomesta Saksaan ja Neuvostoliittoon luovutettujen ihmisten kohtaloita. Näihin lukeutuivat puna-armeijan sotavangit, heimosoturit, inkerinsuomalaiset, virolaiset ja vangiksi otetut saksalaiset. Kauppala kertoo nyt ensi kertaa, minkä tyyppisiin oloihin palautetut joutuivat, kuinka he kestivät stalinistisen hirmuhallinnon ja millaiseksi heidän elämänsä myöhemmin muuttui. Hän nostaa esiin myös yksittäisiä kohtaloita, kuten esimerkiksi Pronssisoturi Kristjan Palusalun ja Vlasovin propagandapäällikön Mileti Zykovin traagisen tarinan. Lähdemateriaalina ovat muun muassa lukuisat aiemmin salaiset arkistot Venäjällä, Saksassa, Virossa ja Suomessa sekä eloonjääneiden haastattelut.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Pekka Kauppala |
| Teoksen nimi | Paluu vankileirien teille : Suomesta Neuvostoliittoon luovutettujen kohtalo 1940-1955 |
| SKU | P-PALU-21E787 |
| Avainsanat | virolaiset, inkeriläiset, sotavangit, neuvostoliittolaiset |
