Ladataan...

Ole hyvä ja odota...

Pekka Myyry : Nuffield & Leyland

41,90 €
Vain %1 jäljellä
SKU
K-0080583
Uusi
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tutustu Nuffield- ja Leyland-traktoreiden kiehtovaan historiaan ja perintöön suomalaisessa maataloudessa sekä metsätöissä.

Kenelle: Hyötyajoneuvoista ja traktorihistoriasta kiinnostuneille.

Nuffieldia ja sen seuraajaa Leylandia voidaan hyvällä syyllä kuvailla traktorimaailman aatelisiksi. Tehtaan perustaja William Morris aateloitiin Lordi Nuffieldiksi vuonna 1934. Suomeen Nuffield-traktorit tulivat olympiavuonna 1952. Pian huomattiin, että metsätyömailla ja kaivureiden peruskoneena Nuffield oli se oikea.

Tämä kirja kertoo Nuffield-traktoreiden historian aivan alkuvuosista ja ensimmäisistä prototyypeistä aina Leyland-traktoreihin asti. Mukana on kuvia tehtaan prototyypeistä. Vaikka Nuffieldin valmistus päättyi 55 vuotta sitten, on traktorimerkillä varsin vankka harrastajakunta Suomessa. Vaikka Nuffield-traktorit eivät enää ole päivittäinen näky pelloilla, niiden perintö elää edelleen.

Tämä kirja kutsuu lukijat matkalle menneeseen aikaan, jolloin Nuffield-traktori oli enemmän kuin pelkkä kone. Nuffield-Leyland -traktoreiden historiasta ja tekniikasta kertovan kirjan on kirjoittanut Pekka Myyry.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPekka Myyry
Teoksen nimiNuffield & Leyland
SijaintiKeskusvarasto Lähetetään 1-4 arkipäivässä
AlanimikeVoimaa ja luotettavuutta
KustantajaAlfamer
Painovuosi2024
Julkaistu2024
SidontaSidottu (kovakantinen)
Sivumäärä144
Kielisuomi
KuntoUusi
ISBN9789524723602
Korkeus (mm)277
Syvyys (mm)213
Paksuus (mm)14
Paino (g)664
VerokantaALV 14 %
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja
Finlandia Kirja lähettää paketit aina ajallaan, ja olen saanut usean opintoih...
Hanna kirjoitti hiljattain arvostelun
Finlandia Kirja lähettää paketit aina ajallaan, ja olen saanut usean opintoih...
Hanna kirjoitti hiljattain arvostelun