Pekka Viherä : Mikä pilasi Suomen vesistöt

Laaja tutkimus selvittää Suomen vesien pilaantumisen todellisia syitä ja kyseenalaistaa vallitsevat syyttelyt. Kirja paljastaa päättäjien roolin ympäristövahingoissa 1900-luvulla.
Kenelle: Luonnonsuojelusta ja ympäristöpolitiikasta kiinnostuneille.
Tutkimus kuvaa vallanpitäjien päätöksistä tapahtuneita Suomen vesistöjä ja rannikkoja vakavasti vaurioittavia tekoja viime vuosisadalla.
Ympäristön vahingoittumiseen kansalaiset on elintapoineen ja elintarviketuotantoineen leimattu syylliseksi. Kirjassa on todistusaineistoa, tämä ei voi olla totta. Itämeren rehevöitymiseen ja Suomen järvien muuttumiseen mutaisiksi, tummavetisiksi, rehevöityneiksi ja huonosti kalaa tuottaviksi on löytynyt aivan muu todennäköinen toiminta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Pekka Viherä |
Teoksen nimi | Mikä pilasi Suomen vesistöt |