Pentti Hangasmaa : Hangasmaan sukua Erkistä eteenpäin

Hangasmaan suvun historia nivoutuu vahvasti Lapuan länsilaidan ja Hellanmaan kylän vaiheisiin 1700-luvulta alkaen. Kirja seuraa suvun matkaa maaseudulta maailmalle aina Kuubaan ja Japaniin asti.
Kenelle: Sopii sukututkimuksesta ja paikallishistoriasta kiinnostuneille.
Lapuan pitäjän länsilaidalle perustettiin Hangasmäen uudistila vuonna 1751. Se oli tulevan Hellanmaan kylän ensimmäinen maarekisteriin merkitty tila. Nimi vaihtui Hangasmaaksi 1800-luvun alkupuolella. Alkuvaiheiden jälkeen tila sai pysyvät asukkaat 1760-luvulla, kun sinne muuttivat Erkki Olavinpoika ja Anna Matintytär viiden lapsensa kanssa. Heidän jälkeläisensä viljelivät tilan ja sen torppien maita 2000-luvulle saakka. Vuosien saatossa tilalla oli yhdeksän torppaa, joista ensimmäinen perustettiin 1768 ja viimeiset kaksi 1900-luvun alkuvuosina. Hangasmaan 1/3 manttaalin tila jaettiin ensimmäisen kerran 1850-luvulla ja sen jälkeen molemmat puolikkaat useampaan kertaan. Lähipitäjien lisäksi sukua muutti kauemmaksikin. Amerikkaan lähti vuodesta 1882 alkaen useita kymmeniä suvun jäseniä. USA:ssa heitä asui ainakin viidessätoista osavaltiossa ja myös Kanadan puolella. Heitä päätyi jopa Kuubaan ja Japaniin saakka.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Pentti Hangasmaa |
Teoksen nimi | Hangasmaan sukua Erkistä eteenpäin |