Pentti Määttänen : Taide maailmassa : pragmatistisen estetiikan lähtökohtia

Ei varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TAID-BB0FF6
Katso kaikki vaihtoehdot

Pragmatistinen estetiikka syntyi vastareaktiona taidekäsitykselle, joka irrotti taide-esineet ja esitykset elämänkäytäntöjen yhteydestä sekä siirsi ne museoihin, gallerioihin ja konserttisaleihin yleväksi iloksi, palvelemaan sosiaalisen erottautumisen tarvetta.

Taide maailmassa murtaa korkea- ja populaarikulttuurin jakoa. Teoksen kantava ajatus on, että elämänmakuinen taide syntyy yhteydestä elämään. Korkeakulttuuri ei ole erikoisasemassa, eikä populaarikulttuurin puolustus edellytä sen ylevöittämistä perinteisen estetiikan opinkappaleilla, joiden metafyysiset taustaoletukset eivät enää kestä päivänvaloa.

Taide maailmassa selvittää, mikä taiteessa nostattaa tunteita ja miten esteettinen kokemus eroaa muista. Se myös pohtii ikiaikaista kysymystä taiteen määrittelystä ja esittelee pragmaattisen estetiikan filosofiset perustat. Näitä kysymyksiä havainnollistavina esimerkkeinä vilahtelevat niin Van Gogh, Warhol, jazz kuin rap-musiikkikin.

FT Pentti Määttänen opettaa filosofiaa Helsingin yliopistossa ja Aalto-yliopiston Taideteollisessa korkeakoulussa. Hän on kirjoittanut kirjoja ja lukuisia artikkeleita mielenfilosofiasta, tietoteoriasta sekä tieteen- ja taiteenfilosofiasta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPentti Määttänen
Teoksen nimiTaide maailmassa : pragmatistisen estetiikan lähtökohtia
Avainsanattaide, taidefilosofia, populaarikulttuuri, viihde, estetiikka, taidekäsitykset, taideteoriat, pragmatismi
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja