Pentti Niskanen : Yö ja usva

Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-YO-J-FCF33D
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Pentti Niskasen "Yö ja usva" kuvaa tarpeettomuuden kokemusta hyvinvointiyhteiskunnassa sekä Lean ja Matin matkaa Ruotsiin uuden elämän toivossa.

He ovat opiskelleet itsensä ulos yhteiskunnasta: Lea saa maisterin paperit mutta ei työtä, Matti tiskaa rantaliossa ja elättää kummankin. Joksennkin he huomaavat olevansa tarpeettomia ihmisiä. Hyvinvointiyhteiskunnassa auttavat vain sossut, pankkivirkailijat, vanhemmat, omaiset. Kun näin on, tarpeettomat haluavat olla tarpeettomia mieluummin Ruotsissa kuin Suomessa. He ovat kuulleet, kuinka tarpeettomille on siellä järjestytty hyviä huoneistoja asuttavaksi ja monenlaista lomaketta täytettäväksi. Lähdetään siis sinne. Valitaan Malmö, koska sen nimessä on niin kaunis metallinen sointi.

Kertomus Lean ja Matin elämästä ja matkasta pudottaa suomukset silmiltä: yhdestä nurkkakunnasta toiseen irtautuvat asenteet paljastuvat tasa-arvomaiemme oh syöpynyt keskinkertaisuuden ylivallaksi. Pentti Niskasessa palaa villi anarkismi, joka tässä romaanissa on kuitenkin hienosti taitettu hillityksi pirullisuudeksi. Näin kirjoittaa vain valmis taiteilija.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPentti Niskanen
Teoksen nimiYö ja usva
SKUP-YO-J-FCF33D
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja