Pertti Joenniemi : Suomi ja aseidenriisunta

4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SUOM-6B5C58
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Suomi ja aseidenriisunta tarjoaa perusteellista tietoa aseidenriisunnan taloudellisista ongelmista ja seuraamuksista erityisesti Suomessa, käsitellen ilmiötä sekä aatteellisena että poliittisena kysymyksenä maailmanlaajuisessa kontekstissa.

Elämme kirjaimellisesti pommin varjossa -- mutta silti ei ole aihetta ennustella tuomiopäivää. Tapahtuneet asennemuutokset ennustavat suotuisampaa ilmapiiriä aseidenriisunnan toteutumiselle. Jarruttamassa on kuitenkin joukko tekijöitä, joista talouspoliittiset näkökohdat eivät ole vähäisimmät. Onhan sotatarviketeollisuus ja kaikki siihen liittyvä merkittävä osa suurvaltojen taloutta. Tämä kirja antaa perusteellista tietoa aseidenriisunnan taloudellisista ongelmista ja seuraamuksista ennen muuta Suomessa. Taustaksi esitellään aseidenriisunta aatteellisena, taloudellisena ja poliittisena kysymyksenä koko maailman mittaisessa nykyhetkellä.

"Tammen Huutomerkki -sarja on tuonut suomalaiseen kirjallisuuteen uuden tyypin, ajan tasalla pysyvän, suhteellisen nopeasti toimitetun ja purevasti kantaa ottavan mutta kuitenkin objektiivista tietoutta jakavan kirjallisuuden." (Riihimäen Seutu)

"Tammen Huutomerkki-sarja... edustaa tavallaan kirjallisuuden ajankohtaistudiota. Suppeiden kirjasten muodossa se pyrkii tutustuttamaan kansalaisia ilmiöihin, jotka ovat tuoreinta päivänpolitiikkaa." (Kotimaa)

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja