Petri Harju : Kaanaankielen lyhyt oppimäärä
Kirjassa käsitellään kristinuskon peruskysymyksiä ja uskonelämän ilmiöitä raikkaasti ja selkeästi. Luvuissa pohditaan muun muassa, kuka Jumala on, millainen on taivas ja mitä on usko, kerrataan sakramentit ja pohditaan Pyhän Kolminaisuuden perusolemusta ja enkelien tehtävää. Entä onko edes mahdollista puhua Jumalasta ilman kaanaankieltä? Teos sopii jokaiselle, joka tuntee tarvetta virkistää muistiaan uskon perusasioista tai muuten vain hakutua niiden äärelle.
Kirjan kirjoittaja Petri Harju oli Suomen evankelis-luterilaisen kirkon nuorimpia pastoreita, kun hänet vihittiin pappisvirkaan 22-vuotiaana Lapuan Tuomiokirkossa vuonna 1995. Nuorisopastorina työsarkansa aloittanut Harju toimii nykyään Suomen Luterilaisen Evankeliumiyhdistyksen (SLEY) valtakunnallisen Nuorten Aikuisten työn koordinaattorina ja SLEY:n Keski-Suomen piirin pastorina ja piirijohtajana.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Petri Harju |
Teoksen nimi | Kaanaankielen lyhyt oppimäärä |
SKU | P-KAAN-9268B8 |