Petri Ylikoski & Tomi Kokkonen : Evoluutio ja ihmisluonto

Alkaen 17,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-EVOL-4FAECB
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Evoluutio ja ihmisluonto pureutuu tieteenfilosofisin keinoin ihmisen evolutiivisen kehityksen kysymyksiin ja tarjoaa välineitä arvioida evoluutioteorian sovelluksia ihmistieteissä.

Takakansi

Ihminen on evoluution tuote. Mitä se merkitsee? Mikä on evoluutioteorian paikka ihmistieteissä? Paljastaako se ihmisluonnon? Mikä oikeastaan on geenien suhde käyttäytymiseen? Entä kulttuurin suhde biologiaan? Tiedeyhteisöllä on näistä kysymyksistä monenlaisia näkemyksiä, ja ne herättävät myös julkisessa keskustelussa voimakkaita mielipiteitä.

Evoluutio ja ihmisluonto tarjoaa tieteellisfilosofisia välineitä ymmärtää evoluutioteoriaa ja sen sovelluksia ihmistieteissä. Nämä välineet mahdollistavat evolutiivisen ihmistutkimuksen rakentavan ja kriittisen arvioinnin. Teos esittelee evolutiivisen ihmistieteen perusajatukset ja tarpeelliset taustateoriat eikä edellytä aiempaa tietoa aiheesta. Se soveltuu niin ihmistieteilijöiden, biologien kuin muidenkin asiasta kiinnostuneiden oppaaksi ajankohtaisiin ja ajattomiin kysymyksiin.

Esittely

Ihminen on evoluution tuote. Mitä se merkitsee? Mikä on evoluutioteorian paikka ihmistieteissä? Paljastaako se ihmisluonnon? Mikä oikeastaan on geenien suhde käyttäytymiseen? Entä kulttuurin suhde biologiaan? Tiedeyhteisöllä on näistä kysymyksistä monenlaisia näkemyksiä, ja ne herättävät myös julkisessa keskustelussa voimakkaita mielipiteitä.

Evoluutio ja ihmisluonto tarjoaa tieteenfilosofisia välineitä ymmärtää evoluutioteoriaa ja sen sovelluksia ihmistieteissä. Nämä välineet mahdollistavat evolutiivisen ihmistutkimuksen rakentavan ja kriittisen arvioinnin. Teos esittelee evolutiivisen ihmistieteen perusajatukset ja tarpeelliset taustateoriat eikä edellytä aiempaa tietoa aiheesta. Se soveltuu niin ihmistieteilijöiden, biologien kuin muidenkin asiasta kiinnostuneiden oppaaksi aihepiirin kysymyksiin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPetri Ylikoski & Tomi Kokkonen
Muut tekijätTomi Kokkonen
Teoksen nimiEvoluutio ja ihmisluonto
SKUP-EVOL-4FAECB
Avainsanatkäyttäytyminen, vaikutukset, ihminen, evoluutio, tutkimus, perinnöllisyys, kehitysoppi, perimä, geenit, sosiaalinen käyttäytyminen, yhteiskuntatieteet, ihmisyys, tieteenfilosofia, sosiobiologia, kulttuurievoluutio, meemit, ihmistieteet, populaatiogenetiikka, evoluutiobiologia
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja