Philip Kotler : Muuttuva markkinointi : luo, voita ja hallitse markkinoita

Alkaen 12,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MUUT-C1FA12
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Philip Kotlerin teos pureutuu markkinoinnin laajenevaan rooliin sekä käytännön esimerkkien kautta osoittaa, miten yritykset voivat vahvistaa asemaansa kilpailussa ja hallita markkinointiinsa liittyviä toimintoja tehokkaammin. Kirja tutkii sekä strategista että taktista markkinointia muuttuvassa liiketoimintaympäristössä.

Markkinointia on aiemmin kuvailtu hyödykkeiden, markkinointiorganisaatioiden tai markkinointikeinojen näkökulmasta. Markkinoinnin kohteiksi sopivat kuitenkin tuotteiden ja palvelujen lisäksi myös ihmiset, paikat, ideat, kokemukset ja jopa organisaatiot.

Kotlerin käytännönläheiset yritysesimerkit antavat uusia ideoita, kuinka yritys voi menestyä ja vahvistaa asemaansa onnistuneen markkinoinnin avulla. Markkinointia lähestytään kokonaisvaltaisesti johtamisen näkökulmasta. Kotler kertoo, kuinka tulisi organisoida markkinointiin liittyvät toiminnot, resursointi ja tiedonhallinta entistä tehokkaammin.

Kirja havainnollistaa, kuinka yritys voi markkinoinnin avulla mm:
- luoda ja välittää arvoa asiakkailleen
- löytää uusia markkinamahdollisuuksia ja rikastaa tarjontaansa
- kohottaa tavaramerkkiensä arvoa
- voittaa osansa elektronisista markkinoista.

Kirja jakaantuu neljään osaan: strateginen markkinointi, taktinen markkinointi, markkinoinnin hallinnointi sekä markkinointi murroksessa. Markkinoinnin käsitettä on laajennettu, sillä Kotlerin mukaan markkinoinnilla on muitakin tehtäviä kuin lisätä jonkin tuotteen tai palvelun kysyntää. Esimerkiksi, jos jonkin tuotteen kysyntä onkin liian vilkasta, pitäisikö markkinoijan silloin nostaa hintaa, vähentää mainontaa ja myynninedistämistä sekä ryhtyä muihin toimenpiteisiin, jotta kysyntää saataisiin vastaamaan paremmin tarjontaa? Edelläkävijäyritykset pyrkivätkin nykyisin kokonaan aiemmin vailla hallitsemaan kysyntää. - Kuuluuko Sinun yrityksesi kuuluttajien uusia tarpeita ennakoiviin vai seuraajiin?

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPhilip Kotler
Muut tekijätMaarit Tillman
Teoksen nimiMuuttuva markkinointi : luo, voita ja hallitse markkinoita
AlkuteosKotler on marketing : how to create, win, and dominate markets
SKUP-MUUT-C1FA12
Avainsanatvaikutukset, verkkokauppa, markkinointi, asiakkaat, yritykset, johtaminen, arviointi, liiketoiminta, kilpailukyky, myynninedistäminen, identiteetti, mielikuvat, sähköinen viestintä, taktiikka, suunnittelu, liikesuhteet, markkinointiviestintä, tyytyväisyys, markkinatutkimus, tavaramerkit, strateginen suunnittelu, tiedonhankinta, asiakkuus, ostokäyttäytyminen, strategiat, liiketoimintaympäristö, markkinoinnin suunnittelu
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja