Philip Ridley : Demonit

Alkaen 8,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-DEMO-70E4E9
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Philip Ridleyn esikoisromaani Demonit yhdistelee vertauskuvallista kerrontaa ja maagista kuvastoa poikkeuksellisella tavalla.

Englantilainen Philip Ridley on tullut Suomessa tunnetuksi elokuvallaan The Reflecting Skin – lapsuuden loppu, joka kirvoitti kriitikoilta 90-luvun toistaiseksi hurjimmat ylistykset.

Ridleyn esikoisromaani Demonit on vahvasti vertauskuvallinen, myyteillä ja merkityksillä ladattu tarina 18-vuotiaan Concord Websterin aikuistumisesta. Tavallisen kehityskertomuksen kahleista romaani vapautuu sekoittamalla arkipäivään runsaasti surrealistista ja maagista kuvastoa.
Tarina alkaa kun Concord löytää naapuritalostaan kuolleen erakon, vihatun miehen jota naapuruston asukkaat kutsuivat paholaiseksi. Löytö havahduttaa Concordin pohtimaan kuolleen miehen arvoitusta. Mitä erakko oli tehnyt ansaitakseen ympäristön vihamielisyyden? Ja miksi Concordin äidillä oli avain hänen taloonsa?
Asteittain raaputtuu esille Concordin kotikadun salattu historia, ja idyllin alta paljastuu ahdasmielisyyden sävyttämä valheiden verkosto. Ridley käsittelee suuria teemoja raikkaasti ja vakuuttavasti – hän kertoo tarinan kuin vain se joka luodessaan luo kokonaisen maailman.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPhilip Ridley
Teoksen nimiDemonit
AlkuteosIn the eyes of Mr. Fury
SKUP-DEMO-70E4E9
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja