Philip Watson : Tutkimme valoa
Alkaen 9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TUTK-1F30C6

Philip Watsonin Tutkimme valoa esittelee hauskoja ja jännittäviä kokeita, joiden avulla opitaan valon ilmiöistä ja niiden vaikutuksista arjessa.
Kenelle: 9–15-vuotiaille
Tässä kirjassa tutustumme valoon tekemällä hauskoja ja jännittäviä kokeita. Tutkimme muun muassa miten valo vaikuttaa kasveihin, miten valo hajotetaan väreiksi ja millaisia näköharhoja valo voi aiheuttaa. Opimme myös kirjoittamaan ja lukemaan peilikirjoitusta, tekemään periskoopin, kaleidoskoopin, vilkkuvan rintamerkin ja yksinkertaisen kameran sekä kehittämään valokuvia. Kokeet on esitetty selkeästi, havainnollistettu vaiheittain kuvín. Kirja on tarkoitettu 9-15-vuotiaille, se on syytä hankkia myös peruskoulujen luokkakirjastoihin.
Saatavissa myös samalla periaatteella suunniteltu Tutkimme nesteitä.
Saatavissa myös samalla periaatteella suunniteltu Tutkimme nesteitä.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Philip Watson |
| Muut tekijät | Hannu Kuitunen |
| Teoksen nimi | Tutkimme valoa |
| Alkuteos | Light fantastic |
| SKU | P-TUTK-1F30C6 |
