Philippa Gregory : Valkoinen kuningatar

Alkaen 3,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VALK-51D92E
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Philippa Gregoryn "Valkoinen kuningatar" vie lukijan keskelle Englannin Ruusujen sotaa ja kuningashovin jännitteitä Elisabet Woodvillen tarinan kautta.

Takakansi

Kun syntyperäni on näin kohtalainen – Englannin jureva maaperä sekoittuneena ranskalaiseen veden jumalattareen – minusta saattoi odottaa mitä tahansa: lumoojatarra tai tavallista tyttöä. Jotkut sanovat, että olen molempia.
– Elisabet Woodville

Englanti, 1464. Lumoavan kaunis leskiäiti Elisabet Woodville on menettänyt omaisuutensa kuolleen aviomiehensä sukulaisille. Ainoa ihminen, joka häntä voi auttaa, on Englannin nuori kuningas Edvard IV. Elisabetin on saatava kuninkaan huomio keinoilla millä hyvänsä.

Suunnitelma onnistuu yli odotusten: Elisabet ja Edvard rakastuvat ja menevät naimisiin. Elisabet perheineen muuttaa Lontooseen kuninkaan hoviin huolimatta hoviin järkytyksestä ja vastalauseista. Osa aatelistosta ei hyväksy Elisabetia ja alkaa välittömästi juonitella tämän pään menoksi. Elämä kuninkaan puolisona ei ole muiltakaan osin mutkatonta, sillä hovia repii ruususen sota, York- ja Lancaster-sukujen taistelu kruunusta. Yorkilainen Edvard joutuu tuon tuosta sotaan, ja alituinen huoli kalvaa Elisabetia ja pariskunnan kasvavaa lapsikatrassta. Edvard kuitenkin palaa taisteluista vaimonsa syliin kerta toisensa jälkeen voittokkaana, ja pariskunnan rakkaus roihuaa.

Sitten Edvard sairastuu vakavasti ja kuolee. Lancasterilaiset näkevät tilaisuutensa tulleen, ja Elisabet on elämänsä hurjimman taistelun edessä.

Esittely

Englanti, 1464. Lumoavan kaunis leskiäiti Elisabet Woodville on menettänyt omaisuutensa kuolleen aviomiehensä sukulaisille. Ainoa ihminen, joka häntä voi auttaa, on Englannin nuori kuningas Edvard IV. Elisabetin on saatava kuninkaan huomio keinolla millä hyvänsä. Suunnitelma onnistuu yli odotusten: Elisabet ja Edvard rakastuvat ja menevät naimisiin. Elisabet muuttaa perheineen Lontooseen kuninkaan hoviin huolimatta hoviväen järkytyksestä ja vastalauseista. Osa aatelistosta ei hyväksy Elisabetia ja alkaa välittömästi juonitella tämän pään menoksi.

Elämä kuninkaan puolisona ei ole muiltakaan osin mutkatonta, sillä hovia repii jo kymmenettä vuotta ruusujen sota, York- ja Lancaster-sukujen taistelu kruunusta. Yorkilainen Edvard joutuu tuon tuosta sotaan, ja alituinen huoli kalvaa Elisabetia ja pariskunnan kasvavaa lapsikatrasta. Edvard kuitenkin palaa taisteluista vaimonsa syliin kerta toisensa jälkeen voitokkaana, ja pariskunnan rakkaus roihuaa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPhilippa Gregory
Teoksen nimiValkoinen kuningatar
AlkuteosThe white queen
SKUP-VALK-51D92E
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja