Piero Ventura : Kolumbuksen vuosi
11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KOLU-1F661C

Piero Venturan teos vie lukijan aikamatkalle vuoteen 1492, vuoteen jolloin Kolumbuksen löytöretki muutti maailman ja avasi oven aivan uusiin kulttuureihin ja tapahtumiin. Kirja esittelee lasten elämää Euroopassa ja Amerikan alkuperäiskansojen yhteisöissä historiallisena murroskautena.
Kenelle: 4-10-vuotiaille lapsille, jotka ovat kiinnostuneet maailmanhistoriasta ja intiaanikulttuureista.
1492 oli vuosi, joka muutti koko maailman: tutkimusmatkailija Kristoffer Kolumbus löysi Amerikan. Siitä alkoivat mullistukset niin Euroopassa kuin Atlantin takanakin. Mutta mitä muuta tapahtui tuona jännittävänä aikana, miten ihmiset elivät? Lähde mielikuvitusmatkalle vuoden 1492 Eurooppaan, tapaa poikia ja tyttöjä Lyypekistä, Pariisista ja Thames-joen varrelta. Jatka matkaa Kolumbuksen mukana Uuteen maailmaan. Siellä eletään vielä autuaan tietämättöminä tulevasta: Etelä-Amerikan atsteekit asuvat kehittyneissä kaupungeissa, joita koristavat pyramidit ja kanavat. Andien inkaansa viljelee perunoita ja palvoo aurinkojumalaa seppsä kullatessase temppeleiss. Pohjois- Amerikan sioux-intiaanit metsästävät valtavia biisonilaumoja preerialla. Metsien rauhalliset irokeesit rakentavat kelteavi villisiis ja suojautuvat vihollisilta tukevien taakse.
Piero Ventura on Italian tunnetuin kuvittaja, jonka teoksia on julkaistu jo 20 maassa.
Piero Ventura on Italian tunnetuin kuvittaja, jonka teoksia on julkaistu jo 20 maassa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Piero Ventura |
| Muut tekijät | Esa Mela |
| Teoksen nimi | Kolumbuksen vuosi |
| Alkuteos | 1492 : anno del nuovo mondo |
| SKU | P-KOLU-1F661C |
| Avainsanat | maailmanhistoria, intiaanikulttuurit |
