Pierre Bertaux : Sellaista oli elämä keisarin Saksassa : vuonna 1900

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SELL-E07C0F
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Pierre Bertaux tarkastelee elävästi vuoden 1900 keisarin Saksan yhteiskunnallisia mullistuksia ja kulttuurisia jännitteitä, piirtäen kokonaiskuvan aikansa saksalaisesta kansansielusta.

"Kätevässä koossa halvalla hinnalla ajankohtaista tietoa ja persoonallisia mielipiteitä" (Suomen Kuvalehti)

Vuosisatamme alku Saksassa oli yhteiskuntamullistusten ja suurten unelmien aikaa. Valtakunnasta kaavailtiin hallitsevaa jättiläistä, ja samalla vastakoh­taisuudet kärjistyivät: syntyivät teollisuusyhtiöiden, äkkirikkaiden ja uusien johtajien luokat; köyhä köyhtyi ja rikas rikastui, juurettomat joukot hakivat fanfaarien humalaa. Ja kaiken kruununa oli Vilhelm II, Der Kaiser. — Pierre Bertaux, kansainvälisesti tunnettu germaanisen kulttuurin tuntija, saksalaisen kirjallisuuden professori Sorbonnen yliopistossa, kuvaa eloisasti saksalaisten tuolloiset tunnot, kokoaa nautittavan osuvista detajleista kokonaisen kansansielun.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPierre Bertaux
Muut tekijätKirsi Kunnas & Kimmo Cleve
Teoksen nimiSellaista oli elämä keisarin Saksassa : vuonna 1900
AlkuteosLa vie quotidienne en Allemagne au temps de Guillaume II en 1900
SKUP-SELL-E07C0F
Avainsanathistoria
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja