Pierre Montet : Sellaista oli elämä faraoiden Egyptissä
15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SELL-8271CE

Sukella muinaisen Egyptin arkeen ja kulttuuriin Pierre Montetin teoksessa, joka tuo faaraoiden ajan mystiikan ja ihmisten elämän lähelle nykypäivää. Tämä kirja tarjoaa ainutlaatuisen näkymän Egyptin katukuvaan ja sen kansan monimuotoisuuteen.
Mitä ajattelivat ihmiset katujen varsilla, jonne he olivat kerääntyneet ihailemaan faaraonsa suurellista juhlakulkuetta? Mistä he puhuivat keskenään? Miten he olivat pukeutuneet tuhansia vuosia sitten Egyptin kuumuudessa? Entä minkälainen oli tunnelma käsityöläisten pajassa, jossa muovailtiin savisia ruukkuja tai taottiin rikkaille egyptiläisille koruja? Mitä salaisuuksia juoniteltiin kaikkein pyhimmissä, faraon yksityishuoneissa? Kiehtovan mystinen ja kaukainen faaraoiden Egypti avaa kutsuvasti porttinsa tässä elämänmakuisessa ja lennokkaassa kirjassa. Egyptiläisten koko kirjo kansan parista oppineisiin ja vallan pitäjiin saakka tulee lähelle nykypäivän ihmistä.
Pierre Montet, Strasbourgin yliopiston egyptologian professori, kuului vanhan koulukunnan egyptologeihin, joilla on laajat ja monipuoliset tiedot alaltaan. Hänellä oli myös kyky kirjoittaa kansantajuisesti tieteellisestikin pätevää tekstiä.
Pierre Montet, Strasbourgin yliopiston egyptologian professori, kuului vanhan koulukunnan egyptologeihin, joilla on laajat ja monipuoliset tiedot alaltaan. Hänellä oli myös kyky kirjoittaa kansantajuisesti tieteellisestikin pätevää tekstiä.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Pierre Montet |
| Teoksen nimi | Sellaista oli elämä faraoiden Egyptissä |
| Alkuteos | La vie quotidienne en Egypte au temps des Ramses |
| SKU | P-SELL-8271CE |
| Avainsanat | Egypti, muinainen Egypti |
