Pietro Grasso & Enrico Bellavia : Mafian rahat : ja miten ne pestään?

Alkaen 9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MAFI-A2E119
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Pietro Grasso ja Enrico Bellavia pureutuvat kirjassaan järjestäytyneen rikollisuuden salattuihin rahavirtoihin ja rahanpesun monimutkaisiin verkostoihin. Kirja paljastaa, miten rikollisesta pääomasta tehdään yhteiskuntakelpoista ja miten mafia onnistuu piilottamaan rahansa globaalissa talousjärjestelmässä.

"Mafioidien raha ei haise, eikä se lepää koskaan. Sen liikkeet ovat nopeita, se ei milloinkaan pysähdy paikoilleen ja kun se sitten pulpahtaa pintaan, sen alkuperää on enää mahdoton tunnistaa. Se tuoksuu puhtaalta ja raikkaalta kuin vastapest pyykki, se on kymmenien siirtojen valkaisemaa ja palaa talouskiertoon kuin ravitseva tuore mehu."

Italiassa pestään mafian rahaa 410 miljoonaa euroa — joka päivä. Määrä vastaa kymmentä prosenttia maan bruttokansantuotteesta. Vaikka on yleisesti tiedossa, että mafia sekaantuu maailmanlaajuisesti pankkien ja yritysten toimintaan, toiminnan ytimeen on ollut vaikea päästä käsiksi.

Tässä kirjassa Italian antimafiakomission syyttäjä Pietro Grasso ja maailman erikoistunutta toimittaja Enrico Bellavia paljastavat, miten rikollisesta rahasta tehdään yhteiskuntakelpoista. Mafian rahat eivät ole verestä värjäytyneitä ruttuisia seteleitä vaan puhdasta, nopeaa ja ikuisesti liikkeessä olevaa pääomaa. Mafian rahat eivät ole näkymättömiä vaan ne pesivät urautuksissa, monimutkaisessa nousukierteessä, ne turvaavat kravattijohdon pääomia ja pilkistävät esiin yhä useammin myös pörssissä.

Mafian rahat kertoo rahanpesun, veroparatiisien ja rahaliikenteen toiminnasta ja toimijoista aina suurpankkiireista vähäpätöisiin välikäsiin. Grasso ja Bellavia vyöryttävät eteemme kuvan todellisuudesta, jossa rikoskumppanuudet ylittävät rajat ovat häilyviä ja taistelu järjestäytynyttä rikollisuutta vastaan miltei toivotonta. Vuosituinnten haaste onkin jäljittää maailman rahakiristuksessa likoavat rahat, ennen kuin ne siirtyvät vaihto-jen, ostojen, siirtojen ja myyntien linkoukseen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPietro Grasso & Enrico Bellavia
Muut tekijätTaru Nyström & Enrico Bellavia
Teoksen nimiMafian rahat : ja miten ne pestään?
AlkuteosSoldi sporchi
SKUP-MAFI-A2E119
Avainsanatterrorismi, talouselämä, rikollisuus, mafia, järjestäytynyt rikollisuus, talousrikokset, raha, kansainvälinen rikollisuus, huumekauppa, rikolliset, harmaa talous, veroparatiisit, verorikokset, rahanpesu
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja