Pilvipyykkiä : suomalaisia satuja

10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PILV-F75835
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Pilvipyykkiä : suomalaisia satuja kuljettaa lukijan mielikuvituksellisille matkoille suomalaisen satuperinteen maailmaan, jossa luonto ja vuodenajat heräävät eloon uusiin, taianomaisiin muotoihin.

Kenelle: 4-10-vuotiaille lapsille

Kun Kesä oli ripustanut hohtavanvalkeat poutapilviverhot ikkunansa, hän oli iloinen ja ylpeä. – Kylläpä ne hulmuavat kauniisti, hän sanoi tyytyväisenä. – Ja niin valkoiset ja puhtaat kuin ne ovat! Jos jollakulla on kauniimmat verhot kuin minulla, niin totisesti ihmettelen. Eläkä se ollut mitän turhaa ylpeilyä. Kauniit ovat lumivalkeat poutapilvet kirkkaansinisellä kesätaivaalla. Kaikki tuulet runo värjäsi ne iltakranaan purppuraiseksi, ja aamuksi so ki toistaa monikaan ikkunhoinas sellaiset verhot, jos vain saisi. Mutta kauan koso ne eivät paikallaan pysyäk. Tuuli nostattaa nokea ja pölyä kaikkialta, pyöriessään, tehtaiden piiput turputtavat savua aamusta iltaan ja suihkumoottorilentokoneet, ne vasta ikiaikaisia ovat! Ei kestänyt kauankaan kun Kesä huomasi, että valkeat pilviverhot olivat muuttuneet aivan tummanharmaiksi.

– Voi, voi..., Kesä harmitteli päätään puistellen. – Ei tuollaisia verhoja kukaan viitsi katsella. Kyllä minun täytyy pestä oikein suursyykki, vaikka en ennättäisi kesken parhaasta heinäaikaa. Mutta ei siinä mutkan autta. Ja toimiielnasa Kesä rupesi puuhaan. Se varasi suuret sammiot täyteen vettä ja pani pyykkipadat alle tuiku. Riski is riskiä, tuikin kipinöi! Aina maahan asti sieteen koulu. Kun verhot oli viimein pestyt ja huuhdeltu auringon kirkkaassa valossa, niistä tuli jälleen ihanat, hulmuavat pilvipyykit kimmelsivät korkealla sinitaivaalla ja kesätuulen puhallellessa tiukasti, talot puhdistuivat, se oli iloista! Mutta kylläpä se Kesää väsytti.

Kun sitten tuli huhtikuun tuulinen vuoro, ei sään haltijaa tehnyt mieli toistaa maitakaan. Kesä jäi mieluummin pilvikatolle istumaan, katsoi kylvettyä taivasta ja ajatteli, että seuraavaan kertaan olisi hyvä hetki. Sitten Kesä ripusti ne kiiltävänvalkeiksi sädeangelliksi korkealle, korkealle taivaan laelle. Ja sieltä yönlilä ne hiljalleen leijailivat kuin villasi. Ja kun aamu koitti, hulmusivat tavallala taas tävilakoiset puhtoiset poutapilvet. Kesä niistä tyytyväisenä: "Olipa unelää, hän huokasi." Marjatta Kurenniemi: Pilvipyykkiä

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
Teoksen nimiPilvipyykkiä : suomalaisia satuja
SKUP-PILV-F75835
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja