Psykoosi : uuteen hoitokäytäntöön
14,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PSYK-9243D2

Psykoosi : uuteen hoitokäytäntöön tarkastelee psykoosin hoitoa psykologisten ja sosiologisten menetelmien näkökulmasta, esittelemällä vaihtoehtoisia lähestymistapoja potilaan, hoitohenkilökunnan ja perheiden kokemusten kautta.
Tämä kirja on psykoosin hoidon psykologisten ja sosiologisten menetelmien puolustuspuhe. Näitä tarkastellaan monelta eri näkökannalta. Toisaalta on valittu yhtä hyvin potilaan, hoitajien, yhteiskunnallisen lainsäädännön, omaisten kuin muunkin sosiaalisen verkoston näkökulma. Toisaalta psykologista ja sosiaalsta hoidollista lähestymistä esitellään yhtä hyvin yksilöterapeuttisesta, hoitotieteellisestä, terapeuttisten yhteisöjen, lääkehoidon merkityksen kuin perhekeskeisen työn kannalta. Kirjan tavoitteena ei ole antaa hoitoon yhtä mallia vaan tarjota vaihtoehtoja sekä hoidon kehittämiskeskusteluun että skitsofrenian ja psykoosin luonnetta koskevaan tieteelliseen keskusteluun.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Muut tekijät | Jaakko Seikkula & Kauko Haarakangas ym. |
| Teoksen nimi | Psykoosi : uuteen hoitokäytäntöön |
| SKU | P-PSYK-9243D2 |
| Avainsanat | mielenterveys, hoitomenetelmät, hoito, verkostot, mielisairaalat, kuntoutus, psykiatrinen hoito, skitsofrenia, psykiatriset potilaat, perheterapia, psykoosit, kotihoito, sairaalahoito, psykiatriset sairaalat, psykiatria, avohoito, dialogi |
