Pu Ji : Viimeinen keisari : Taivaanpojan tie lohikäärmevaltaistuimelta Pekingin puutarhatyöläiseksi

Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VIIM-378310
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Viimeinen keisari : Taivaanpojan tie lohikäärmevaltaistuimelta Pekingin puutarhatyöläiseksi on koskettava omaelämäkerta Kiinan viimeisestä keisarista, joka nousi valtaan lapsena ja menetti kaiken vallankumousten ja historian myllerryksessä.

Taivaanpojan tie lohikäärmevaltaistuimelta Pekingin puutarhatyöläiseksi.

Kiinan viimeisen keisarin, Pu Jin, riipaiseva ja koskettava omaelämäkerta. Mielikuvituksellinen tarina miehestä, jonka kohtalon historia määräsi.

Pu Ji kruunataan keisariksi 3-vuotiaana. Kolmen vuoden kuluttua Kiinasta tulee tasavalta ja hän joutuu luopumaan kruunustaan. Elämä kielletyn kaupungin yksinvaltiaana, eristettynä ulkomaailmasta, jatkuu aikuisuuden kynnykselle saakka.

Kun kielletty kaupungin portit avautuvat, Pu Ji liittyy japanilaisten kanssa, huudattaen itsensä vielä kerran Mantšurian keisariksi ja joutuu II maailmansodan tapahtumien jalkoihin. Pu Ji tuomitaan sotarikollisena uudelleenkasvatusleirille. Kymmenen vuoden kuluttua hän on uuden ajan ajattelutavan ja aloitteiden esitaistelija. Pu Ji kuoli tavallisena Kiinan kansalaisena 1967.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPu Ji
Muut tekijätLiisa Ryömä
Teoksen nimiViimeinen keisari : Taivaanpojan tie lohikäärmevaltaistuimelta Pekingin puutarhatyöläiseksi
AlkuteosWo-ti ch'ien-pan sheng
SKUP-VIIM-378310
Avainsanatmuistelmat, keisarit, kiina
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja