Raija Hentman : Etelä-Suomen retkeilyopas 2 : Luontokohteita pääkaupunkiseudulta itään
Alkaen 13,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ETEL-F1B184

Raija Hentmanin kattava opas esittelee Itäisen Etelä-Suomen monipuoliset luonto- ja retkikohteet, mukana tarkat reittimerkinnät sekä tiivistä tietoa kasveista, eläimistä ja historiallisista paikoista. Kirjan ainutlaatuinen sisältö perustuu tekijän omakohtaisiin kartoitusretkiin.
Takakansi
Etelä-Suomen retkeilyoppaan ensimmäisessä osassa (Minerva 2014) esiteltiin länsipuolen 148 kohdetta kolmeen lohkoon jaettuina. Tässä toisessa osassa itäpuolen kohteita on 96 ja niissä esitellään yhteensä 106 reittiä kahtena eri lohkona.Kun karttaan piirtää Helsingin Tuomiokirkolta kaaren, joka ulottuu linnuntietä noin 110 kilometrin etäisyydelle, sen sisään jää lukemattomia luonnonsuojelu-, virkistys-, retkeily- ja ulkoilualueita sekä kuusi kansallispuistoa, joista kaksi on tässä kirjassa: Sipoonkorven kansallispuisto ja Valkmusan kansallispuisto Pyhtäällä.
Kirjassa esitellään retkeilyreittejä, joilla voi samoilla päiväkausia, luontopolkuja, joilla viivähtää tunnin tai pidempään, historiaan johdattavia muinaispolkuja ja reittejä, joista ilahtuvat erityisesti lapset. Pääpaino on käveltävissä reiteissä, mutta alueella riittää myös vesistöjä, joihin voi tutustua soutaen tai meloen tai matkata yhdityksiä kesien kyydissä. Talvella pitkät latuverkot houkuttavat hiihtoretkille ja muutamat pyöräreitit tarjoavat vaihtoehtoisen tavan tutustua ympäristöön.
Kohdeselostusten lisäksi kirja antaa tiivistettyä tietoa valituista kasveista, eläimistä, geologisista kohteista, historiallisista paikoista ynnä muista.
Maanmittauslaitoksen karttoihin tehdyt tarkat reittimerkinnät takaavat, että kohteet löytyvät. Upea kuvitus kutsuu tutustumaan paikkoihin.
Monista tämän kirjan ja Etelä-Suomen retkeilyoppaan ensimmäisen osan kohteista on saatavilla tietoa netistä, osasta ehkä vain maininta tai summittainen kartta, joistain ei yhtään mitään. Mistään muualta ei löydy koottuna kaikkea tätä tietoa, joka perustuu Raija Hentmanin kartoitusretkillään hankittuihin omakohtaisiin kokemuksiin.
Esittely
Etelä-Suomen retkeilyoppaan ensimmäisessä osassa esiteltiin länsipuolen 148 kohdetta kolmeen lohkoon jaettuina. Tässä toisessa osassa itäpuolen kohteita on 95 ja niissä esitellään yhteensä 106 reittiä kahtena eri lohkona. Maanmittauslaitoksen karttoihin tehdyt tarkat reittimerkinnät takaavat, että kohteet löytyvät.Kirjassa esitellään retkeilyreittejä, joilla voi samoilla päiväkausia, luontopolkuja, joilla viivähtää tunnin tai pidempään, historiaan johdattavia muinaispolkuja ja reittejä, joista ilahtuvat erityisesti lapset.
Kohdeselostusten lisäksi kirja antaa tiivistettyä tietoa valituista kasveista, eläimistä, geologisista kohteista, historiallisista paikoista ym.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Raija Hentman |
| Teoksen nimi | Etelä-Suomen retkeilyopas 2 : Luontokohteita pääkaupunkiseudulta itään |
| SKU | P-ETEL-F1B184 |
| Avainsanat | retkeily, retkeilyalueet, retkeilyreitit, luontopolut, ulkoilualueet, luontokohteet, ulkoilureitit, kulttuurikohteet, strövområden, naturleder, naturutfärd |
