Raija Hentman : Uusi Etelä-Suomen retkeilyopas 2
24,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-UUSI-C5C411

Täysin uudistettu ja moniulotteinen opas esittelee lähes 150 Etelä-Suomen kiinnostavinta retkeilykohdetta, mukana 60 uutta kohdetta sekä tarkistetut aiemmat kohteet. Karttojen, tiivistetyn tiedon ja inspiroivan kuvituksen ansiosta retkille on helppo suunnata sekä löytää elämyksiä luonnossa ja historiassa.
Takakansi
Täysin uudistettu laitos, jossa uusia retkeilykohteita on lähes seitsemänkymmentäSuositun retkeilyoppaan uudistettu laitos esittelee 66 täysin uutta kohdetta, samalla kun aiemman oppaan kohteet on tarkistettu. Kokonaisuudessaan Uusi Etelä-Suomen retkeilyopas 2 esittelee noin 190 yksittäistä kiinnostavaa kohdetta.
Vaeltajille on retkeilyreittejä, luonnontarkkailijoille suojelualueita, geologisia kohteita, luontopolkuja ja lintukohteita, lapsille hauskoja polkuja, historiasta kiinnostuneille muinaiskohteita ja virkistäytymiseen uimarantoja. On reittejä, joilla voi yöpyä, ja polkuja, joilla viivähtää tunnin tai pidempään.
Kohdeselostusten lisäksi kirja antaa tiivistettyä tietoa valituista kasveista, eläimistä, geologisista kohteista ja historiallisista paikoista. Hyvät kartat takaavat, että kohteet löytyvät ja upea kuvitus kutsuu tutustumaan paikkoihin.
Esittely
Täysin uudistettu laitos, jossa uusia retkeilykohteita on lähes kuusikymmentä.Suositun retkeilyoppaan uudistettu laitos esittelee 60 täysin uutta kohdetta, samalla kun aiemman oppaan kohteet on tarkistettu. Kokonaisuudessaan opas esittelee noin 150 kiinnostavaa kohdetta.
Vaeltajille on retkeilyreittejä, luonnontarkkailijoille luontopolkuja ja lintukohteita, lapsille hauskoja ja osallistavia polkuja ja historiasta kiinnostuneille muinaiskohteita. On retkeilyreittejä, joilla voi samoilla päiväkausia, ja polkuja, joilla viivähtää tunnin tai pidempään.
Kohdeselostusten lisäksi kirja antaa tiivistettyä tietoa valituista kasveista, eläimistä, geologisista kohteista ja historiallisista paikoista.
Hyvät kartat takaavat, että kohteet löytyvät ja upea kuvitus kutsuu tutustumaan paikkoihin.
Raija Hentman on vetänyt yli neljäkymmentä vuotta lukuisia retkeilykursseja ja vaelluksia sekä pitänyt retkiruokakursseja ja -luentoja. Hentmanin laatimat Etelä-Suomen retkeilyoppaat 1 (länsi) ja 2 (itä) sekä Uusi pääkaupunkiseudun retkeilyopas muodostavat laajan kokonaisuuden, jonka kohteiden selvittämiseen ja kohteiden kiertämiseen hän on omistanut toistakymmentä vuotta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Raija Hentman |
| Teoksen nimi | Uusi Etelä-Suomen retkeilyopas 2 |
| SKU | P-UUSI-C5C411 |
