Raija Puukko : Anna hyvän kiertää : ekoaarteet omin käsin

Alkaen 13,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ANNA-9CD6B7
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Anna hyvän kiertää : ekoaarteet omin käsin innostaa luomaan uutta käyttökelpoista arjen aarteista hyödyntämällä kierrätysmateriaaleja ja kekseliädsti tuunaamaan vanhoja esineitä sekä vaatteita.

Takakansi

Kierrättämällä voi säästää niin kukkaroa kuin luontoakin! Kaapit pursuilevat käyttöä poistettuja esineitä ja kaatopaikka- vuoret kohoavat korkeammiksi. On aika luoda uusi silmäys vanhoihin tavaroihin ja vaatteisiin. Onko jo elinkaarensa päässä vai saisiko niistä luotua jotain uutta, upeaa ja käyttökelpoista?

Anna hyvän kiertää antaa hyödyllisiä ohjeita uuden ilmeen antamiseen vanhoille tavaroille. Ompele vanhasta samettiliuvosta laukku, suunnittele lipastonlaatikosta pyöriystä napeista persoonallinen kaulakoru tai askartele vanhoista ikkunanpuitteista herkat peilinkehykset. Kirjassa on lähes sata ohjetta ja ideaa kodin käyttö- tavaroista koruihin ja sisustusesineistä persoonallisiin vaatteisiin.

Raija Puukko (s. 1955) on tekstiili- ja käsi- ja hyöntejäarten taitava kierrättäjäammattilainen. Tehnyt ja kierrättänyt mm. tuunauskurssien ja televisiosarjojen merkeissä. Kirjan upeat ja kauniisti tarinalliset grafiikat Katja Ketunisen ja valokuvat Marja Koivumäki.

Esittely

Kaapit pursuilevat käytöstä poistettuja esineitä ja kaatopaikkavuoret kohoavat korkeammiksi. On aika luoda uusi silmäys käytöstä poistettuihin tavaroihin ja vaatteisiin. Ovatko ne jo elinkaarensa päässä vai saisiko niistä luotua jotain uutta, upeaa ja käyttökelpoista?

Anna hyvän kiertää antaa hylätyille tavaroille ja vaatteille uuden elämän. Tuunaa niskatyyny vanhan samettihousun lahkeesta, suunnittele lipastonlaatikossa pyörivistä napeista persoonallinen kaulakoru tai askartele vanhoista ikkunanpuitteista herkät peilinkehykset. Kirja opastaa lukijaa näkemään käytöstä poistettujen esineiden mahdollisuudet ja inspiroi käyttämään kierrätysmateriaaleja luovalla tavalla. Miksi hankkia lisää uutta tavaraa, kun vanhat esineet voi muokata uuteen uskoon?

Kirjassa on lähes sata ohjetta ja ideaa kodin käyttötavaroista koruihin ja sisustusesineistä persoonallisiin vaatteisiin. Raija Puukko (s. 1955) on ekotaiteilija, joka on hyödyntänyt erilaisia kierrätysmateriaaleja taide- ja käyttöesineissään jo parinkymmenen vuoden ajan. Kirjan viehättävän ulkoasun ovat toteuttaneet Satu Kontinen ja Marjo Koivumäki.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäRaija Puukko
Teoksen nimiAnna hyvän kiertää : ekoaarteet omin käsin
SKUP-ANNA-9CD6B7
Avainsanatkäsityöohjeet, käsityöt, kierrätys, uusiotuotteet
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja