Raili Mikkanen & Marjo Nygård : Kummisisko
6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KUMM-A9F657

Kummisisko vie lukijat tutustumaan chililäisen Ismenian arkeen ja hänen yhteyteensä suomalaiseen kummiperheeseensä kirjeiden ja piirustusten kautta. Kirja tarjoaa myös katsauksen Chilen kulttuuriin, luontoon ja eläimiin.
Kenelle: 6-9-vuotiaille lapsille
Takakansi
Kummisisko-kirjassa tutustutaan Ismenia-tytön elämään Chilessä. Ismenialla on Suomessa kummiperhe, joka haluaa tukea Ismenian koulunkäyntiä. Kummiperheen poika Linus ei ole koskaan tavannut kummisiskoaan, mutta he lähettävät toisilleen piirustuksia ja kirjeitä.Kun Linus aamulla herää Suomessa, on Chilessä vielä yö ja Ismenia nukkuu sikeästi. Ismenian päivä alkaa vasta silloin, kun Linus tulee esikoulusta kotiin.
Ismenia on reipas tyttö. Hän lähtee aamuisin iloisin mielin kouluun, paitsi tänä aamuna. Perheen Fiel-koiranpentu on kadonnut, eikä Ismenia löydä sitä mistään.
Esittely
Kummisisko-kirjassa kurkistetaan chileläisen Ismenia-tytön elämään. Ismenialla on Suomessa kummiperhe, joka haluaa tukea Ismenian koulunkäyntiä. Kummiperheen poika Linus ei ole koskaan tavannut kummisiskoaan, mutta he lähettävät toisilleen piirustuksia ja kirjeitä.Kun Linus aamulla herää Suomessa, on Chilessä vielä yö ja Ismenia nukkuu sikeästi. Ismenian päivä alkaa vasta silloin, kun Linus tulee esikoulusta kotiin. Ismenia on reipas tyttö. Hän lähtee aamuisin iloisin mielin kouluun, paitsi tänä aamuna. Perheen Fiel-koiranpentu on kadonnut, eikä Ismenia löydä sitä mistään.
Kirjassa on myös tieto-osuus, missä kerrotaan Chilestä, sen asukkaista, luonnosta ja eläimistä.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Raili Mikkanen & Marjo Nygård |
| Teoksen nimi | Kummisisko |
| SKU | P-KUMM-A9F657 |
