Pekingin kevät 1989

Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PEKI-35B573
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Discover the background of the 1989 Tiananmen events and explore why the Chinese Communist Party retained power as the Cold War ended. The book sheds light on Chinese activism and political change.

Kenelle: For those interested in political history, societal development, and protest movements.

Uhmakkaasti panssarivaunukolonnan edessä seisova kiinalaismies on yksi tunnetuimmista Kiinan ja kylmän sodan päättymisen herättämistä mielikuvista. Mistä tässä yksilön ja sotakoneiston kohtaamisessa oli kyse, mitä Kiinassa tapahtui maailmanpolitiikan hulluna vuonna 1989? Miksi Kiinan kommunistinen puolue on säilyttänyt valta-asemansa 20 vuotta Tiananmenin aukion tapahtumien jälkeen, kun niin moni muu sosialistinen järjestelmä romahti kylmän sodan päättyessä? Näihin kysymyksiin vastaaminen auttaa ymmärtämään Kiinaa 2010-luvulle tultaessa.

LAINAUS: "Vaikka kommunistisella puolueella oli valtamonopoli Kiinassa, sekään ei enää 1980-luvun yleisessä uskonpuutteessa voinut vain vedota kuuliaisiin kansalaisiin ja suorittaa Maon aikakauden kaltaista joukkokampanjoihin perustuvaa 'puhdistusta' ratkaistakseen vuoden 1989 ongelmat. Myös autoritaarisissa järjestelmissä on tarpeen oikeuttaa erikoistoimenpiteet: tukahduttamistoimet perustellaan yleensä joidenkin poliittisten uhkien aiheuttamalla pakolla. Puoluejohdon mukaan vuonna 1989 käytiin taistelua Kiinan poliittisen järjestelmän luonteesta, eli kommunistisen vallankumouksen ja kansantasavallan olemassaolosta."

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
Muut tekijätRaisa Asikainen & Teemu Naarajärvi ym.
Muut tekijätEdited by: Raisa Asikainen, Teemu Naarajärvi and Juha A. Vuori
Teoksen nimiPekingin kevät 1989
SKUP-PEKI-35B573
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja