Rakkautta, ihanteita ja todellisuutta : retkiä suomalaiseen mikrohistoriaan

17,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-RAKK-F9D5EA
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Rakkautta, ihanteita ja todellisuutta : retkiä suomalaiseen mikrohistoriaan tarkastelee naisen asemaa, sukupuolirooleja ja kasvatuksen ihanteita suomalaisen yhteiskunnan ja kulttuurin historiassa. Teos tarjoaa mikrohistoriallisen näkökulman muun muassa parisuhteisiin, lapsuuteen sekä sivistyneistön kasvatukseen sata vuotta sitten.

Kenelle: Aikuiset, joita kiinnostavat kulttuurihistoria, sosiaalihistoria, kasvatus ja sukupuoliroolit.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
Muut tekijätLeena Rossi & Katriina Mäkinen
Teoksen nimiRakkautta, ihanteita ja todellisuutta : retkiä suomalaiseen mikrohistoriaan
SKUP-RAKK-F9D5EA
Avainsanatnaisen asema, kulttuurihistoria, sosiaalihistoria, parisuhde, seurustelu, nuoret, tytöt, maailmankuva, lapsuus, rakkaus, sukupuoliroolit, mikrohistoria, opetus, kasvatus, kasvatushistoria, kansakoulu, sivistyneistö, historiantutkimus, metodologia, sääty-yhteiskunta, ihanteet, lastenlehdet, käsityö (toiminta)
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja